Aké odrody černíc vysadiť?

  • 08.06.2017

Černice patria v záhradách medi obľúbené ovocné druhy. Za svoju obľubu vďačia najmä svojej nenáročnosti na pestovanie. Vyhovuje im klasická záhradná zemina, ocenia dostatok humusu a vlahy.

Aké odrody černíc vysadiť

Niekdajšie odrody vyžadovali teplé polohy, v dnešnom sortimente už nájdeme celý rad odrôd veľmi plastických na prostredie, a preto vhodných aj do okrajových oblastí. Agresívnymi chorobami ani škodcami spôsobujúcimi hospodársky významnú škodlivosť černice výraznejšie netrpia, v záhradách sa preto pestujú v bezpostrekovom režime.

BLACK SATIN

BLACK SATIN

Odroda vytvára výhony dlhé 2 až 3 metre, veľmi dobre odnožuje. Kvitne zavčasu, dozrieva v prvej polovici augusta. Je veľmi úrodná, v priemere od 4 do 6 kg z kra. Plody sú stredne veľké až veľké, guľaté a veľmi dobrej chuti. Je vhodná pre deti, pretože je bez tŕňov.

NAVAHO


NAVAHO

Patrí medzi odrody s kratšími pevnými, vztýčenými výhonmi, niektorí ju označujú dokonca za stĺpovitú. Odroda je vďaka tomuto svojmu rastu veľmi jednoducho pestovateľná a nevyžaduje opornú drôtenku. Plodí bohato a každoročne, šťavnaté plody sú sladké a vhodné na univerzálne spracovanie. Odroda je bez tŕňov a vhodná do všetkých pestovateľských oblastí.

ORKAN

ORKAN

Pomerne nová poľská odroda vyšľachtená vo výskumnom ústave v Brzezne. Vytvára kry silného vzrastu, nie však veľmi zahusťujúce. Výhony sú bez tŕňov, dobre obrastajú druhotným obrastom. Plody sú veľmi veľké, podlhovasté, čierne, lesklé, aromatickej kyslasto-sladkej chuti. Úrodnosť je veľmi vysoká. Zber sa začína začiatkom augusta a trvá 6 až 7 týždňov. Odroda je tiež spoľahlivo mrazuodolná.

BLACK BUTTE

Nová americká odroda. Je stredne silno rastúca, rastie poliehavo. Odroda je známa vitálnym rastom, odolnosťou proti chorobám, vykazuje vysokú odolnosť proti mrazom, nevýhodou odrody sú tŕnisté výhony. Odroda je spoľahlivo samoopelivá. Je veľmi skoro dozrievajúca, začiatok zberu je už od konca júna a trvá do konca leta. Rodí bohato a pravidelne. Plody sú pevné, atraktívneho vzhľadu i veľkosti, tvarovo vyrovnané. Sú nadpriemerne veľké, zo súčasného sortimentu sú s rozmermi 5 cm dĺžky a 2,5 cm šírky jednoznačne najväčšie.

Tip autora:

Pri zakladaní hriadky černíc si na spestrenie sortimentu zabezpečte aj malinočernicu. Ide o kríženca maliny a černice, ktorý nesie znaky oboch rodičovských rastlín. Rastovo má rovnaké nároky ako černica, môže sa preto sadiť k tej istej drôtenke ako černice bez obavy, že si budú vzájomne konkurovať. Najdostupnejšie odrody z kríženia malín a černíc sú Tayberry, Buckingham, Boysenberry či Loganberry.

BLACK BUTTE

Mohlo by vás zaujímať: Úrodu černíc ovplyvní dobrý rez. Naučte sa, ako na to

 

Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - september 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Vyhrajte ovocné stromy a kry, naučte deti milovať prírodu Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Drienky liečia žalúdočné problémy a upravujú nízky tlak. Ako ich pestovať a spracovať? Akými rastlinami vyplniť medzery medzi betónovými doskami chodníka? Vyskúšajte tieto Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Septembrový výber z vašich záhrad Včela medonosná možno nie je naším najdôležitejším opeľovačom. Poznáte tieto tvrdo pracujúce druhy?