Aké odrody černíc vysadiť?

  • 08.06.2017

Černice patria v záhradách medi obľúbené ovocné druhy. Za svoju obľubu vďačia najmä svojej nenáročnosti na pestovanie. Vyhovuje im klasická záhradná zemina, ocenia dostatok humusu a vlahy.

Aké odrody černíc vysadiť

Niekdajšie odrody vyžadovali teplé polohy, v dnešnom sortimente už nájdeme celý rad odrôd veľmi plastických na prostredie, a preto vhodných aj do okrajových oblastí. Agresívnymi chorobami ani škodcami spôsobujúcimi hospodársky významnú škodlivosť černice výraznejšie netrpia, v záhradách sa preto pestujú v bezpostrekovom režime.

BLACK SATIN

BLACK SATIN

Odroda vytvára výhony dlhé 2 až 3 metre, veľmi dobre odnožuje. Kvitne zavčasu, dozrieva v prvej polovici augusta. Je veľmi úrodná, v priemere od 4 do 6 kg z kra. Plody sú stredne veľké až veľké, guľaté a veľmi dobrej chuti. Je vhodná pre deti, pretože je bez tŕňov.

NAVAHO


NAVAHO

Patrí medzi odrody s kratšími pevnými, vztýčenými výhonmi, niektorí ju označujú dokonca za stĺpovitú. Odroda je vďaka tomuto svojmu rastu veľmi jednoducho pestovateľná a nevyžaduje opornú drôtenku. Plodí bohato a každoročne, šťavnaté plody sú sladké a vhodné na univerzálne spracovanie. Odroda je bez tŕňov a vhodná do všetkých pestovateľských oblastí.

ORKAN

ORKAN

Pomerne nová poľská odroda vyšľachtená vo výskumnom ústave v Brzezne. Vytvára kry silného vzrastu, nie však veľmi zahusťujúce. Výhony sú bez tŕňov, dobre obrastajú druhotným obrastom. Plody sú veľmi veľké, podlhovasté, čierne, lesklé, aromatickej kyslasto-sladkej chuti. Úrodnosť je veľmi vysoká. Zber sa začína začiatkom augusta a trvá 6 až 7 týždňov. Odroda je tiež spoľahlivo mrazuodolná.

BLACK BUTTE

Nová americká odroda. Je stredne silno rastúca, rastie poliehavo. Odroda je známa vitálnym rastom, odolnosťou proti chorobám, vykazuje vysokú odolnosť proti mrazom, nevýhodou odrody sú tŕnisté výhony. Odroda je spoľahlivo samoopelivá. Je veľmi skoro dozrievajúca, začiatok zberu je už od konca júna a trvá do konca leta. Rodí bohato a pravidelne. Plody sú pevné, atraktívneho vzhľadu i veľkosti, tvarovo vyrovnané. Sú nadpriemerne veľké, zo súčasného sortimentu sú s rozmermi 5 cm dĺžky a 2,5 cm šírky jednoznačne najväčšie.

Tip autora:

Pri zakladaní hriadky černíc si na spestrenie sortimentu zabezpečte aj malinočernicu. Ide o kríženca maliny a černice, ktorý nesie znaky oboch rodičovských rastlín. Rastovo má rovnaké nároky ako černica, môže sa preto sadiť k tej istej drôtenke ako černice bez obavy, že si budú vzájomne konkurovať. Najdostupnejšie odrody z kríženia malín a černíc sú Tayberry, Buckingham, Boysenberry či Loganberry.

BLACK BUTTE

Mohlo by vás zaujímať: Úrodu černíc ovplyvní dobrý rez. Naučte sa, ako na to

 

Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny