Ako a kedy správne zalievať záhradu
Zálievka spolurozhoduje o tom, či nami pestované rastliny prežijú a ako budú prosperovať. Viete, ako a kedy správne zalievať?
Kedy zalievať
Skôr než zalejeme, zistíme, či rastliny vôbec závlahu potrebujú. Povrch pôdy vysychá rýchlejšie, no hlbšie môže byť ešte vlhko. Preto pomocou rýľa alebo motyčky nadvihneme pôdu do hĺbky cca 10 – 15 cm. Prvá informácia je vizuálna – vlhká pôda je tmavšia ako suchá. Overiť si to môžeme i hmatom.
Čerstvé výsevy a práve vysadené rastliny sú suchom veľmi zraniteľné. Vyžadujú pravidelnú zálievku. Dobre zakorenené stromy, kry a trvalky, vysadené pred rokmi, zalievame iba v prípade dlhého obdobia sucha, inak si vystačia aj bez zásahu.
Zalievame skoro ráno alebo podvečer, keď voda vsiakne do pôdy a dostane sa ku koreňom. Cez deň sa z nej totiž oveľa viac vyparí a teplota vody, ak polievame z podzemného zdroja, spôsobuje prehriatym rastlinám šok, následkom ktorého býva narušený rast.
Ako zalievať
Polievame radšej ku koreňom, vyhneme sa zmáčaniu celej rastliny. Používame rozstrekovaciu hlavicu napríklad v podobe sprchy. Voda efektívne vsakuje, pôdna štruktúra sa natoľko nenarušuje a nevytvára sa príliš rýchlo pôdny prísušok.
Ak máme veľa kvetináčov alebo záhradu ďalej od miesta, kde bývame, oplatí sa investovať do automatického zavlažovacieho systému, napríklad kvapkového. Jeho prednosťou je, že voda sa dostáva do pôdy ku koreňom pomaly a neplytvá sa ňou. Je to výhodné pre nás aj pre rastliny.
Ako šetriť vodou?
Zemský povrch je zo 70% pokrytý vodou a napriek tomu hrozí jej nedostatok. Rastúcim problémom sa stáva absencia a najmä nerovnomerné rozdelenie zrážok. Veľká škoda je tiež zavlažovanie pôdy pitnou vodou tam, kde by stačila voda úžitková.
- Okolo vysadených rastlín odstraňujeme burinu, aby im nekonkurovala v boji o vodu.
- Pôdu okolo vysadených rastlín zamulčujeme drvinou z konárov ovocných drevín, slamou alebo rôznymi čerstvými rastlinami bez chorôb a semien vo výške aspoň 5 cm. Zníži sa tak výpar a vlhkosť sa dlhšie udrží pri koreňoch.
- Keď vysádzame rastliny do kvetináčov, do substrátu primiešame takzvaný absorpčný gél. Ide o prášok, ktorý sa pri styku s vodou premení na gél. Zadržiava vodu a postupne ju uvoľňuje. Pôda v kvetináči ostáva dlhšie vlhká, čím sa zníži častosť zálievky.
Recyklujeme vodu
Na zálievku používame aj odpadovú vodu z kúpeľne a kuchyne. Dáme však pozor, aby sme používali iba ekologicky prijateľné prostriedky na riad a hygienu.
Dažďovú vodu zbierame a skladujeme v otvorených nádobách, ako sú sudy, alebo ju zvedieme zo strechy do uzatvorených nádrží, ktoré situujeme pod povrch.
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahoj. Ziskala som docasnu moznost uzivat zahradu, na ktorej nie je studna ani pr…