Vyskúšajte zmiešané výsadby. Sú krásne a produktívne

  • 18.03.2020

Je možné mať okrasnú záhradu, ktorá bude prinášať aj chutnú zeleninu a ovocie? Iste, je veľa úžitkových druhov, ktoré vysadené medzi kvetmi vyzerajú veľmi dobre.

Zmiešaný záhon

Viaceré jedlé rastliny, zelenina, ovocie, ale aj bylinky majú atraktívne listy, kvety či plody alebo sú zaujímavé spôsobom rastu. Tak prečo nimi nezaplniť medzery medzi trvalkami a menšími krami v slnečnom okrasnom záhone? Umožňuje to i veľké množstvo odrôd, medzi ktorými nájdeme hneď niekoľko zároveň dekoračných a chutných rastlín.

Ako na zmiešané výsadby

Do pozadia záhona môžeme vysadiť vyšší (cca 120 cm) fenikel (Foeniculum vulgare Purpureum) s bronzovo-bordovými listami pripomínajúcimi páperie, ktorý počas leta kvitne veľkými žltými súkvetiami – okolíkmi. Listy tejto vzdušnej trvalky používame na ochutenie šalátov. Do pozadia záhonov sa dá vysadiť aj kukurica cukrová, po ktorej sa môže ovíjať fazuľa so žltými alebo fialovými strukmi.

Do stredu alebo aj popredia záhona môžeme vysadiť buľvový fenikel s menšími páperovitými listami, ktorý vytvára biele buľvy. Medzi trvalkami pôsobia pútavo aj farebné listy mangoldu, predovšetkým mangold dúhový (Beta vulgaris) zo skupiny Bright Lights. Veľmi atraktívne listy má i kučeravý kel, najmä červenolistá odroda Scarlet alebo fialovo-zelená Red Russian. Navyše, kel je ozdobou záhona dlho, až do zimných mesiacov.

Skvelou voľbou, ako zaplniť malé medzery medzi rastlinami a brzdiť tak rast burín, sú listové šaláty (Lactuca sativa), najmä odrody pre postupný zber listov. Naopak, krásne listové ružice vytvára šalát kučeravý červený Lollo Rossa alebo svetlozelený Lollo Bionda. Ďalšou voľbou do malých medzier je rukola či koriander. Vďačnou rastlinou sú i trsy pažítky s krásnymi jemne fialovými súkvetiami.

Veľmi dobre sa v trvalkových záhonoch vynímajú mnohé bylinky. Ako nízky okraj okrasného záhona dobre poslúži tymian (Thymus vulgaris), dostupný v rôznych vôňach a farbách. Žltozelené lístky má napríklad Lemon Variegata, bielozelené Hartington Silver.

Zmiešaný vyvýšený záhon

Atraktívny i úžitkový záhon

Zmiešaný záhon má byť atraktívny, no zároveň prinášať úrodu zeleniny, ovocia, byliniek a jedlých kvetov. Je spôsobom, ako môžeme byť pri záhradkárčení viac kreatívni. Čo teda pestovať? Rozhodne pestujeme druhy, ktoré radi konzumujeme. Prezrieme si rôzne kultivary našej obľúbenej zeleniny a vyberieme netradičné a pútavé odrody, napríklad červené a žltozelené šaláty, popínavú fazuľu s bielymi alebo červeným kvetom či paradajky a papriky s malými plodmi. K jedlým kvetom patria napríklad fialky, kapucínka, borák. Na odpudenie vošiek pridáme aksamietnice. Popínavé druhy pestujeme na ihlane vytvorenom z lieskových alebo bambusových tyčí. Ak vytvárame zmiešaný vyvýšený záhon, môžeme cez jeho okraje nechať prevísať novozélandský špenát alebo previsnutý rozmarín.

Permakultúrna záhrada

Ktoré rastliny sú vhodné do okrasných záhonov?

  • Šalát listový červený Verala – má intenzívne tmavočerveno sfarbené listy.
  • Romanesco – vytvára netradičné kvetenstvo svetlozelenej farby.
  • Loboda záhradná Scarlet – intenzívne fialovo olistená letnička, mladé listy majú chuť podobnú špenátu, staršie listy už nezbierame. Na postupný zber vysievame opakovane do medzier alebo necháme rásť od jari do jesene do výšky v pozadí záhona.
  • Fazuľa kríčková Purple Teepee – má výrazne fialové struky a jemne fialovozelené listy.
  • Rukola červená Agano – má zaujímavé, vykrajované červenohnedé listy.
  • Rebarbora – mohutná trvalka s veľkými listami, vhodná do pozadia záhonov.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade?