Ako dopestovať zdravý hrach bez lariev zrniarky hrachovej?

  • 20.06.2020

Dá sa v dnešnej dobe ešte dopestovať hrach bez zrniarky? Vždy sa objaví v sušenom hrachu.
Mária P.

Zrniarka hrachová

Zrniarka hrachová (Bruchus pisorum) sa vyskytuje všade, kde sa pestuje hrach. K nákaze bežne dochádza pred kvitnutím a začiatkom kvitnutia, keď dospelce nalietavajú na hrach. Po párení samička kladie žltkasté vajíčka na mladé struky. Z nich sa približne o 8 – 12 dní vyvinú larvy, ktoré sa vžerú do vyvíjajúcich sa strukov, neskôr do zrniek. V jednom zrnku sa obvykle vyvíja len jedna larva, kde sa zakuklí a zvyčajne v ňom vydrží do budúcej jari.

Pri lúpaní suchého hrachu sa zrnká napadnuté zrniarkou ľahko dostanú do skladu, kde dobre prezimuje. Zrnko je deravé, má zníženú schopnosť klíčenia a nepoužívame ho ani na výsev, ani na prípravu jedla. Najdôležitejšie opatrenie je vysievať zdravé osivo.

Porast hrachu možno chrániť chemicky insekticídmi (napr. Decis Protech, Mospilan 20 SP) so zmáčadlom pred kvitnutím až do odkvitnutia rastlín. V bioochrane je možné použiť listovú aplikáciu bakteriálneho produktu NovaFerm® ORION v koncentrácii 2 % spolu s prípravkom BorOil v koncentrácii 0,2 %. Ďalším opatrením je hneď po zbere úrody semená prebrať, vyčistiť, vysušiť, vložiť na 48 hodín do mrazničky (napr. v mikroténovom vrecku), kde pri teplote -12 až -18 °C zahynú všetky vývojové štádiá zrniarky. Následne by sme osivo mali skladovať v plechovej alebo sklenenej nádobe pri teplote max +10 °C.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: hmyz | hrach | škodce | zrniarka

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli