Chrobáky v uskladnenej fazuli: Ako si poradiť so zrniarkou?

  • 17.10.2020

Dobrý deň, v suchej uskladnenej fazuli sme objavili chrobáky. Aký je to hmyz a ako sa tam dostal?

Zrniarka na fazuli

Pravdepodobne ide o teplomilného škodcu zrniarku fazuľovú (Acanthoscelides obsoletus). Vyskytuje sa v skladoch, no v teplých letách napáda aj porasty. Samičky kladú vajíčka na dozrievajúce struky. Z nich sa vyvinú larvy, živiace sa vnútrom semien, kde sa zakuklia.

Ako zničiť zrniarku

Po vylúpaní sa škodca dostáva do skladov. Zrná sú spočiatku pokryté tmavými škvrnami. V tom mieste larva vyhryzie otvor, cez ktorý dospelý chrobák vylezie von. V jednom zrnku môže byť lariev viac, býva deravé. V závislosti od teploty trvá vývoj nového jedinca približne 11 – 53 dní. Pri teplote okolo 17 – 31 °C môže mať i 8 generácií. Zrno má zníženú klíčivosť, nie je vhodné na skladovanie, výsev, kuchynskú úpravu. Najlepšie je zrná zničiť spálením alebo hlboko zakopať.

Proti zrniarke je ťažké zasiahnuť počas vegetácie, lebo do porastov nalietava kedykoľvek. V praxi sa odporúča nepriamy spôsob ochrany – skladovanie zŕn pri teplote pod +10 °C, aby sa zabránilo jej rozmnožovaniu, v suchu v uzatvorenej nádobe. Osivo treba hneď po zbere prebrať, vysušiť a vložiť na 48 hodín do mrazničky. Pri nízkej teplote hynú všetky vývojové štádiá.

Zrniarka fazuľová, chrobák vo fazuli

Viac druhov

Zrniarok je viac druhov a patria k významným škodcom strukovín. Chrobáky majú krátke zavalité telo a hlavu pretiahnutú do skoseného „nosa“. Larvy žijú nepozorovane v semene strukovín. Rozoznávajú sa jednak podľa hostiteľskej rastliny, ale i podľa farebnosti konca tela. Najčastejšie sa u nás vyskytuje zrniarka hrachová (Bruchus pisorum). Koniec jej tela je svetlý s dvoma čiernymi škvrnami. Zrniarka bôbová (Bruchus rufimanus) má jednofarebný svetlosivý koniec tela a zrniarka fazuľová (Acanthoscelides obsoletus) jednofarebne hrdzavý.

Môže sa tiež stať, že na rastline objavíme hmyz, ktorý danej rastline neškodí, ale práve hromadne opúšťa svoju skrýšu alebo hniezdo. Ďalšou možnosťou je, že s globálnym otepľovaním i obchodom sa k nám dostávajú i nové škodce, vtedy chvíľu trvá, než sa zaznamenajú a opíšu.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli