Ako pestovať rebarboru? Dá sa vypestovať zo semienka?

  • 06.06.2021

Rada by som mala v záhrade rebarboru. Na internete som našla v ponuke semienka. Je lepšie vysievať zo semienka, alebo kúpiť rastlinu?

Ako pestovať rebarboru? Dá sa vypestovať zo semienka?

Rebarbora sa dá pestovať z osiva, je to však prácne a semeno je málo klíčivé. Lepšie je zakúpiť si sadenicu a vysadiť ju von v marci, apríli, ale i v októbri. Dobrým spôsobom je tiež rozdeliť staršie trsy rýľom na viac častí a tie vysadiť. Na jednom mieste bez presádzania rastie 15 až 20 rokov.

Jedlé sú dužinaté listové stopky. Môžu byť červenkasté i žltozelené, dlhé 30 až 50 cm. V lete zo stredu vyrastá 1,5- až 2-metrová kvetná stonka s drobnými žltými kvietkami, ktorú ešte pred rozkvitnutím odstraňujeme, aby sa rastlina nevysiľovala.

Zbierame ju len do polovice júna

Čepele zberáme, keď sú celkom mladé, jemné. Tmavočervené až bordové sú sladšie, zelené a žlté sú kyslejšie. So zberom začíname najskôr v druhom roku pestovania v termíne od polovice apríla do polovice júna. Neskorší zber nie je vhodný, lebo stopky obsahujú viac kyseliny šťaveľovej, ktorá môže citlivým ľuďom dráždiť žalúdočnú sliznicu.

Listy skrútime a odlomíme alebo odrežeme ostrým nožom. Listovú čepeľ hneď odrežeme, necháme len vejárovitý, asi dvoj- až trojcentimetrový kúsok, aby stopka nevysychala a nezvädla. Z mladého trsu odrežeme zopár listov, zo starších až tretinu listov. V chladničke vydržia až dva týždne.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku