Ako vydrží uskladnená zelenina dlhšie

  • 05.12.2017

Záhrada spí a produkty našej práce už máme uskladnené. Ako však dosiahnuť, aby aj v pivnici, špajze či v chladničke vydržala zelenina čo najdlhšie?

Ako vydrží uskladnená zelenina dlhšie

Tajomstvo spočíva v znalosti toho, ako dlho možno jednotlivé druhy zeleniny skladovať. Najmenej totiž vydrží plodová zelenina, ako sú napríklad papriky, rajčiaky, uhorky, baklažány, dyne, melóny, patizóny, cukety. Tieto plody uchováme čerstvé nanajvýš dva až tri týždne a aj to len pri teplote 4 až 10 °C a vlhkosti 85 až 90 %. Ak máme takú pivnicu, ešte donedávna sme si mohli pochutiť na vlastnej paprike z fóliovníka a nemuseli sme kupovať dovozovú. V prípade plodovej zeleniny a malého množstva plodov pomôže aj chladnička, kde má tento druh zeleniny svoju vlastnú kóju.

Ako vydrží uskladnená zelenina dlhšie

Strukoviny a ďalšie druhy

Aj hrášok, kukurica či zelená fazuľka pri vysokej vlhkosti vzduchu 85 až 95 % a teplote okolo 4 °C vydržia maximálne dva až tri týždne. Ich výhodou však je, že sa dajú výborne zamraziť a takto uskladniť na celú zimu. Podobne predĺžime čas skladovania aj karfiolu či kapuste. Ružičkový kel, špargľu a listovú zeleninu zasa ideálne uchováme pri teplote medzi –1 a 1 °C a relatívnej vlhkosti vzduchu 85 až 85 %.

Ako vydrží uskladnená zelenina dlhšie
V tmavej komore s nízkou teplotou a vysokou vzdušnou vlhkosťou môžeme skladovať aj tekvice, dyne a kaleráb.

Dlhodobé skladovanie


Z hlúbovej zeleniny môžeme dlhodobo teda skladovať neskorú kapustu, kel a kaleráb, a to pri teplote -1 až 1 °C a relatívnej vlhkosti vzduchu 85 až 95 %. Cez zimu sa dobre uskladňuje aj väčšina koreňovej zeleniny, a to pri teplote okolo 0,5 °C a vlhkosti 85 až 95 %. V debničkách s pieskom uchováme čerstvú aj počas zimy mrkvu, petržlen, dokonca aj paštrnák. V pivnici sa dobre skladuje červená repa, zeler a čierny koreň. No úplnými rekordérmi sú cibuľa a cesnak. Najdlhšie vydržia v pivnici pri teplote medzi 0 a 2 °C a pri pomerne nízkej relatívnej vlhkosti vzduchu od 65 do 75 %. Pred skladovaním ich však najskôr dobre vysušíme a potom naukladáme do nízkych vzdušných prepraviek.

Drevené zásuvky na uskladnenie zeleniny.
Drevené policové zásuvky v pivnici sú dostatočne vzdušné a praktické na uskladnenie zemiakov, cibule a zeleru.

 

Text a foto: Ing. František Laššák
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí