Ako predísť plesniveniu výsevov?

  • 22.02.2020

Často sa mi stáva, že po výseve semienok mi čoskoro začne substrát plesnivieť. Čo to spôsobuje a dá sa tomu predísť?
Igor F., Bánovce nad Bebravou

Pleseň na substráte

Plesnivenie výsevov sa môže objaviť v dôsledku nadmernej vlhkosti, nadmerného zalievania, vysokej vzdušnej vlhkosti, nedostatočného vetrania či nevhodnej zeminy. Takisto je možné, že pôda, resp. výsevný substrát, neboli dostatočne alebo vôbec dezinfikované. Skúste výsev opakovať.

Zeminu dezinfikujte fyzikálne – horúcou parou, preliatím horúcou vodou, prehriatím v rúre na starom plechu. Teplo musí pôsobiť minimálne 30 minút. Na chemickú dezinfekciu sú vhodné prípravky Previcur 607 SL, Basamid Granulát, na biologickú Contans WG, dostupný zatiaľ iba vo veľkospotrebiteľskom balení.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť 3 domáce hnojivá na priesady, ktoré zvýšia ich úrodnosť
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Ekologicky proti „medvedíkovi“ Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?