Prečo po výseve splesnel povrch supresívneho substrátu?

  • 12.04.2020

Na výsevy som kúpila špeciálny supresívny substrát. Všimla som si však, že v kvetináčoch sa mi ajtak spravila pleseň. Prečo?
Monika K., Bratislava

Priesady rajčín v zakoreňovačoch

Supresívne substráty sú podľa výrobcov určené špeciálne na výsevy semien a množenie odrezkami. Sú vyrobené zmiešaním svetlej a tmavej rašeliny, perlitu, sú obohatené o hnojivá so základnými živinami (N,P,K) aj mikroelementmi. Okrem toho sú obohatené aj o huby, ktorých účelom je zabrániť množeniu patogénnych húb, plesní a rôznych vývojových štádií škodcov v pôde.

Je možné, že sa premnožila práve „dobrá huba“. Jednou z takýchto „dobrých húb“ je napríklad Trichoderma virens, ktorá má zabraňovať množeniu fytopatogénnych húb (Fusarium, Pythium, Sclerotinia a Rhizoctonia), spomaľuje nástup choroby a zvyšuje odolnosť rastlín proti škodlivým hubám v pôde. Fytopatogénne huby v nedezinfikovaných substrátoch napádajú semienka, klíčiace a vzchádzajúce rastliny. Svojimi vláknami (mycélium) zapchávajú vodivé cesty pre vodu a živiny v rastline a tá hynie. Choroba sa v praxi označuje ako padanie klíčnych rastlín.

Substrát môže byť obohatený aj o hubu Metarhizium anisopliae. Zjednodušene vysvetlené, táto huba zabraňuje tvorbe chitínu, z ktorej je vytvorený vonkajší „obal“ lariev škodcov (drôtovce, smútivky), pandráv (chrúst) či škodcov prekonávajúcich časť svojho vývoja v pôde (strapky). Škodce potom nemôžu ukončiť svoj vývoj, hynú. Korienky rastlín sú tak chránené pred poškodením ohryzením a cicaním.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny