Biely povlak v kvetináči. Ako si s ním poradiť?

  • 12.03.2020

Mnohí z nás už iste zažili biely povlak, ktorý sa objavuje na hline v kvetináči nielen počas zimnej sezóny. Vrchná časť zeminy v črepníkoch býva častým problémom predovšetkým pre výskyt drobných mušiek poletujúcich v okolí rastliny, tvorbu rôznych druhov plesní, spôsobenú premokrením hliny, ale aj pre biely povlak, ktorý môže, ale nemusí znamenať to najhoršie a nemusí byť natoľko škodlivý.

Pleseň v kvetináči

Pozrite sa na to, čo vlastne je táto biela vrstva na zemine, ako ju odstrániť a ako sa starať o rastliny v kvetináči tak, aby ste predišli takýmto problémom.

Ako sa to celé začína

Poznáte to. Kúpite si domov krásny kvet v kvetináči, o ktorý sa príkladne staráte, zalievate ho a hnojíte. Rastlinke sa darí, rastie, a tak ju presadíte do väčšieho kvetináča. Doprajete jej bohatú zálievku a tiež častejšie hnojenie. Postupom času zbadáte na povrchu hliny bielu vrstvu, ktorá sa najčastejšie začína šíriť od okrajov kvetináča. Najmä terakotové kvetináče sú často na okrajoch viditeľne biele. Postupne sa táto vrstva môže rozšíriť po celom povrchu hliny, vtedy to naozaj nie je pekné a vyvoláva to pocit, že sa s danou rastlinou niečo deje. O tejto hline si často myslíme, že je napadnutá plesňou. To ale nemusí byť vždy úplná pravda.

Pri zalievaní rastlín priamo na hlinu v kvetináči sa môžeme stretnúť s bielym povlakom asi najčastejšie. Za jeho vznikom totiž stojí najčastejšie práve spôsob, akým rastliny zalievame. Mnohé hnojivá, ale aj voda samotná obsahujú látky, ako sú vápnik, soľ a mnohé iné minerály a živiny, ktoré vytvoria na hline časom po zaschnutí biele vrstvy. Takže okrem nebezpečných a obávaných plesní môže ísť aj o obyčajný nános minerálov.

Pleseň na substráte

Pleseň alebo nie?

Je rozdiel, ak vidíte biely povlak, ktorý je viac-menej suchý a bez zápachu, a biely až zeleno-sivý povlak s chĺpkami, ktorý javí známky premokrenej pôdy a plesnivo zapácha. Tu treba byť pozorný, pretože pleseň v kvetináči nemusí úplne poškodiť celý koreňový systém rastliny, ale postupne jej odoberá z pôdy všetky potrebné živiny. Najčastejšie sa pleseň vyskytuje v dlhodobo premokrenej pôde. To znamená, že ak rastliny zalievame častejšie a doprajeme im bohaté množstvo vody aj hnojiva, vytvárame výborné podmienky na vznik plesní. Navyše je najmä počas zimnej vykurovacej sezóny doma teplota, ktorá ešte urýchli proces tvorby plesní.

Pleseň na substráte

Očista pôdy v kvetináči

Z času na čas je vhodné pôdu v kvetináči vymeniť. Rastline doprajte viac priestoru na ďalší rast, takže vyberte o niečo väčší kvetináč. Presadením tiež prevzdušníte koreňový systém. Výmenou starej plesňou napadnutej hliny za novú predídete zamoreniu plesňou alebo akýmkoľvek iným druhom neželaných hostí, nachádzajúcich sa v nej.

Rastlinu vyberte opatrne z kvetináča, otraste z jej koreňového systému čo najviac starej hliny, korene mierne zastrihnite – odporúča sa odstrihnúť približne tretinu z celkovej dĺžky koreňov. Takto pripravenú rastlinu presaďte do nového väčšieho črepníka do čerstvého substrátu. Nadbytočnému premočeniu hliny v kvetináčoch tiež predídete, ak na dno kvetináča nasypete drenážnu vrstvu z drobných kamienkov do výšky približne 2-3 cm. Nezabudnite ani na starý kvetináč, v ktorom bola rastlina napadnutá plesňou. Zaschnuté biele okraje vyčistite pomocou drôtenej alebo klasickej kefy, horúcej vody, prípadne prípravku určeného na čistenie záhradného náradia a kvetináčov tak, aby bol pripravený na ďalšie použitie. Vyhnete sa tým ďalšiemu šíreniu plesní na rastliny, ktoré do neho zasadíte.

A čo s hlinou z kvetináča, ktorá je napadnutá plesňou? V žiadnom prípade ju nedávajte do kompostu. Pleseň by sa mohla rozšíriť ďalej na celý kompost. Ideálne je, ak sa takejto pôdy úplne zbavíte, všetku ju vyhoďte.

Presádzanie kvetov

Ako zamedziť premokreniu pôdy v kvetináči

Základom je už spomínaná drenážna vrstva. Tá rastlinu chráni pred premočením pôdy, pretože vodu prepustí cez spodný otvor kvetináča do misky. Ďalším faktom je, že počas zimnej sezóny si rastliny nevyžadujú priveľkú zálievku, hoci sa nám môže zdať, že teplý vzduch z radiátora vysušuje rastlinu o niečo viac než v letnom období. Hlinu v kvetináči je potrebné častejšie sledovať a rastliny polievať, až keď vidíte, že je vrchná časť pôdy naozaj suchšia.

Presádzanie kvetu, kvetináč a drenáž

Ďalšie kritérium, ktoré pomôže zabrániť vzniku neželaných plesní na premokrenej hline, je prekyprenie hliny v kvetináči pomocou malého záhradného náradia. Môžete použiť aj obyčajnú starú vidličku, ktorú si na túto činnosť vyhradíte a ktorou vrchnú časť hliny občas prehrabete. Pôda sa tak krásne prevzdušní a nestihne sa vytvoriť súvislá vrstva pokrytá neželanými plesňami ani nánosmi minerálov. Nakoniec ešte nezabudnite odstrániť z vrchnej časti hliny v kvetináčoch všetko, čo do nej nepatrí. Ide napríklad o opadnuté listy, suché kvety alebo drobné konáriky.

Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada