Ako prezimovať muškáty a ostatné balkónové kvety? Tieto rady prídu vhod

  • 02.10.2017

Muškáty, oleandre, durmany či ibišteky končia svoju sezónu. Existuje viacero spôsobov, ako dosiahnuť, aby nás pestro kvitnúce druhy tešili aj v ďalšej sezóne. Dokonca si môžeme vybrať nielen podľa druhu rastliny, ale aj podľa našich možností. 

Balkón s kvetmi a dreveným sedením

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • muškáty
  • staré noviny
  • motúz

Náradie:

  • záhradnícke nožnice
  • nádoba na odpad

Náročnosť: **
Čas: do 30 minút
Ľudia:1
Obdobie: jeseň

Postup

1. ODREZKY

Zakorenené odrezky

Durmany, ale aj muškáty či fuksie prezimujú veľmi dobre aj vo forme zakorenených odrezkov. Tie treba odobrať už začiatkom jesene, aby sa do zimy stihli zakoreniť.

2. DURMANY

Durmany

Zimujú na chladnom svetlom mieste. Aj keď zhodia listy, naďalej žijú. Preto ich aj počas zimy občas zalejeme. Pred prenesením dnu ich zbavíme suchých listov.

3. BURINA

Burina

Zo všetkých rastlín, ktoré zazimujeme, odstránime burinu. Ak to zanedbáme, burina nás v budúcom roku opäť prekvapí.

4. IBIŠTEKY

Ibišteky

Sú najcitlivejšie na chlad, dnu musia ísť ako prvé, už v polovici októbra. Dobre prezimujú v teplom svetlom priestore. Zalievame ich aj počas zimy.

5. OČISTA

Čistenie muškátov

Muškáty pred zazimovaním dôkladne očistíme. Závisí od toho úspešné prezimovanie. Vyberieme si na to slnečný deň, bude sa nám lepšie pracovať.

6. LISTY

Listy

Všetky žltnúce, suché a choré listy odstránime. Rastlina aj tak počas prezimovania, najmä v horších svetlených podmienkach, stratí veľa listov. Je to normálny jav.

7. KVETNÉ PUKY

Kvetné puky

Odstránime aj kvetné puky. Na zimovisku by už zrejme nevykvitli a rastlinu by zbytočne vysiľovali. Odstránime aj odkvitnuté a suché kvety.

8. ZIMOVISKO

Zimovisko

Muškáty najlepšie prezimujú v miestnosti s teplotou od 5 do 10 °C, ideálne na svetle. Prezimovať však môžu aj v tme, kde zhodia listy, to im ale neublíži.

9. VYBRATIE

Vybratie

Muškáty krúžkované môžeme prezimovať aj tak, že ich vyberieme z črepníkov. Osvedčilo sa to pri silne rozvetvených rastlinách s bohato vyvinutým koreňovým balom.

10. KORENE

Korene

Koreňový systém jemne oklepeme od zeminy, netreba odstraňovať úplne všetku zeminu. Dajme pozor, aby sme rastliny nepoškodili.

11. NOVINOVÝ PAPIER

Novinový papier

Rastliny zviažeme špagátom, koreňový systém obalíme novinami, zaviažeme a takto pripravené muškáty zavesíme hore koreňmi v tmavej a vlhkej pivnici.

Dobré rady

Možnosti

Muškáty môžeme prezimovať na svetle, v krajnej núdzi aj v tme. Nemal by to byť priestor, kde mrzne alebo je príliš teplo. Vždy je, samozrejme, najlepšie prezimovať muškáty vo forme zakorenených odrezkov. Na jar si tak vysadíme mladé, životaschopné rastliny, ktoré aj bohato zakvitnú. Muškáty výborne prezimujú na verandách, vo svetlých a chladných chodbách, schodištiach, pivniciach, dokonca na zasklených balkónoch a lodžiách.

Vhodný čas

Muškáty neprenášame na zimovisko hneď začiatkom jesene, podporili by sme rozvoj niektorých ochorení. Nechajme ich pokojne vonku čo najdlhšie. Ak aj hlásia slabšie prízemné mrazíky, zakryjeme ich netkanou textíliou či jutovinou. Muškáty tak budú kvitnúť do neskorej jesene. Prvé silnejšie mrazy im však ublížia, preto ich pred nimi schováme.

Starostlivosť

Počas zimovania rastliny sem-tam zalejeme, substrát by však nemal byť premáčaný. Zimovisko občas vyvetráme počas slnečných dní, keď nemrzne, najlepšie na poludnie. Nevetrajme však každý deň. Nie je to potrebné. Priebežne zberáme suché a žltnúce listy. Zimujúce muškáty občas orosíme, muškáty krúžkované to však neznášajú.

Odborník radí: 

Muškáty previsnuté pred zimou nakrátko zrežeme a umiestnime aj s nádobami do svetlej a chladnej miestnosti. Osvedčenejšie je však prezimovať mladé odrezky. 

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny