Ako sa postarať o zeleninovú záhradku na jeseň

  • 08.10.2020

Práca, ktorú spravíme teraz, nám pomôže zabezpečiť aspoň nejaké domáce zásoby na zimu, prípadne aj na dlhšie.

Ako sa postarať o zeleninovú záhradku na jeseň

Pred príchodom mrazov zozbierame, očistíme a uskladníme všetky druhy koreňov a plodov citlivých na teploty pod nulou. Len odolné plodiny, ako je pór, ružičkový kel alebo petržlen, ešte nepotrebujú ochranu pred chladom alebo škodcami.

Šalátovú zeleninu prikryjeme plastovými krytmi (hoci aj zo zrezaných PET fliaš) a hlúbovú zeleninu chránime netkanou textíliou proti holubom. Hlávky artičok prikryjeme slameným mulčom.

Pôdu nenechávame „holú“, nevyužitú. Zasejeme a zasadíme plodiny, ktoré prezimujú a zabezpečíme si tak vítanú skorú úrodu. Nevyužité plochy prikryjeme mulčom alebo vysejeme rastliny zeleného hnojenia.

Šaláty na poslednú chvíľu

V teplejších oblastiach zasejeme rýchlorastúcu listovú zeleninu, napríklad špenát, rukolu, mizunu, horčicu a iné orientálne šaláty, z ktorých budeme až do väčších mrazov zberať mladé lístky. Semienka vysievame riedko priamo do pôdy, prípadne po zbere letnej úrody do použitých pestovateľských vriec a kvetináčov, prikryjeme ich fóliou alebo netkanou textíliou. Zber listov tiež predĺžime, ak na neskoré pestovanie využijeme skleník či parenisko.

Rukola na hriadke

Kľúčové úlohy

Zapracovanie kompostu

Do pôdy môžeme teraz zapracovať kompost alebo hnoj. Aby roztápajúci sa sneh nevyplavil dôležité živiny, vysejeme rastliny zeleného hnojenia, ktoré pôdu ochránia, a zapracujeme ich do nej v predjarí.

Sadíme cibuľu a cesnak

Vysejeme ozimné odrody cibule, napríklad odroda ‘Snowball’, a vysadíme jesenné odrody cesnaku. V teplých polohách a priepustných pôdach vysadíme aj časť cibule sadzačky. Pôda by mala byť primerane priepustná, aby na nej počas zimy nestála voda, inak cibule vyhnijú.

Výsadba cesnaku na hriadku

Zeleninové tipy

  • Pozberáme tekvice a uskladníme ich vo vnútri, pri teplote do 10 °C vydržia niekoľko týždňov až mesiace.
  • Zozbierame mrkvu, červenú repu a zeler. Vykrútime im listy a korene uskladníme v mierne vlhkom piesku v plastových debničkách. Skladujeme pri teplote okolo 4 °C.
  • Vyberieme, očistíme a odložíme záhradné kolíky, siete na pestovanie i zakrývanie.
  • Zo záhonov odstránime zvyšky rastlín i buriny.

 

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov