Ako sa zbaviť puklíc na citrusoch?

  • 31.10.2020

Na citrusoch sa mi opakovane objavili puklice. Ako sa ich zbaviť?
Tomáš V.

Ako sa zbaviť puklíc na citrusoch?

Citrusy napadol škodca červec izbový (Coccus hesperidum) alebo červec citrónovníkový (Pseudococcus citri), prípadne štítnička brečtanová (Aspidiotus hedera). Napádajú aj teplomilné rastliny, ktoré letníme v záhradách, najmä oleandre, palmy, fikusy (figovníky), muškáty, kaktusy a brečtan. Všetky druhy škodia cicaním rastlinných štiav a červce aj vylučovaním lepkavej medovice. Tá zostáva na listoch a stáva sa živnou pôdou pre huby, tzv. čerňovky.

Škodce možno zničiť mechanicky častým umývaním listov vlažnou vodou pomocou jemnej špongie. Zasiahnuť môžeme i chemicky. Účinné sú prípravky Dursban 480 EC, Karate Zeon 5 CS. Preparáty treba striedať a ošetrenie opakovať minimálne dvakrát s odstupom 10 dní. Listy sú kožovité, preto treba do postreku pridať zmáčadlo, napr. Silwett, aby prípravok na listoch uľpel.

Z biologickej ochrany možno využiť užitočné organizmy, napr. Citripar – parazitickú osičku, Cryptobug – dravú lienku, Leptopar – parazitickú osičku. Na udržiavanie rastlín bez škodcov v ďalšom období môžeme raz za mesiac použiť biologický prípravok FloraVita Coco, ktorý obsahuje draselné kokosové mydlo.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

  • Ako sa zbavit prosim vas puklic? Jarova voda nepomaha, existuje nieco eko alebo…

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny