Červec izbový (lepkavé listy, puklice)

Lepkavý povrch listov izbových rastlín a hnedé tvrdé útvary naznačujú, že rastliny napadli červce, častejšie označované ako puklice. Aj tu platí, že ak zakročíte včas, rastliny viete zachrániť. Ako na to?

Prejavy

Častejšie sa môžeme stretnúť aj s označením puklica. Škodí na izbových rastlinách, nájdeme ho väčšinou na spodnej strane listov. Napadnutú rastlinu oslabuje tým, že z nej cicia rastlinné šťavy. Vyznačuje sa vypuklým hnedým telom s typickým pancierom. Jeho výskyt spoznáme aj podľa lepkavého povrchu listov, súčasne sa tu sústreďujú aj čerňovky.

Chemická ochrana

Po zistení je vhodné rastlinu ošetriť prípravkom Karate ZEON 5 CS a postrek zopakovať po asi 10 dňoch, treba ho ale aplikovať vždy mimo miestnosti. Väčšinou do postrekovej tekutiny treba pridať aj zmáčadlo, napríklad Silwet.

Ekologická ochrana

Umývanie listov saponátovým roztokom, potieranie liehom alebo mechanická likvidácia, prípadne odstrihnutie napadnutých častí. Pomôcť by mohla aj aplikácia prípravkov FLORAVITA Citro a KARANIMBA Mikro.

Prevencia

Pestovanie izbových rastlín v optimálnych podmienkach, primerané zavlažovanie a prihnojovanie, pravidelná kontrola zdravotného stavu, dôkladná kontrola aj spodnej strany listov a stoniek.

červec izbový; puklice; hnedé útvary; škodca s pancierom; škodca na spodnej strane listu; izbové rastliny; škodce na izbovkách; puklice na kvetoch