Ako si rozmnožiť hortenzie pomocou odrezkov

 • 23.08.2018

Romanticky pôsobiace hortenzie patria v poslednom čase k mimoriadne obľúbeným drevinám. Hoci je ich zaobstaranie dnes prakticky bezproblémové, môžeme si ich veľmi jednoducho rozmnožiť pomocou odrezkov a získať tak nové rastlinky prakticky zadarmo.

Hortenzie

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • substrát na výsevy a rozmnožovanie
 • rastliny hortenzií
 • hlbší plastový črepník
 • práškový stimulátor

Náradie:

 • záhradnícke nožnice
 • krhla s vodou
 • záhradnícky nôž
 • záhradnícka lopatka
 • nožnice na papier

Náročnosť: **
Ľudia: 1
Obdobie: koniec leta, jeseň

Pracovný postup

1. VÝBER

Rozmnožovanie hortenzie

Na rozmnožovanie sú vhodné zdravé, nepoškodené, dostatočne vyzreté výhonky – ideálne tie, ktoré nekvitli. Vyberáme si ich z najviac osvetlenej časti kra.

2. POD OČKOM

Rozmnožovanie hortenzie

Výhonok odstrihneme tesne pod párom listov. Ideálne by mal mať dĺžku 10 až 15 cm. Usilujme sa použiť čisté, resp. vydezinfikované záhradnícke nožnice.

3. SUBSTRÁT

Rozmnožovanie hortenzie

Pripravíme si substrát určený na rozmnožovanie rastlín. Môžeme tiež použiť rašelinovú zeminu zmiešanú s pieskom alebo perlitom.

4. LISTY

Rozmnožovanie hortenzie

Z pripravovaného odrezku odstránime spodné listy. Nechajme len krátke stopky, prípadne môžeme odstrániť aj tie. Odrezok by mal mať minimálne jeden pár zdravých listov.

5. SKRÁTENIE

Rozmnožovanie hortenzie

Zhruba na polovicu musíme skrátiť aj ponechané listy. Znížime tým odparovanie vody. Na tento krok použijeme ostré nožnice na papier.

6. ŠPIČKA

Rozmnožovanie hortenzie

Z odrezka musíme odstrániť aj mäkkú časť – rastový vrchol. Ideálne až po pevnejšiu časť stonky.

7. STIMULÁTOR

Rozmnožovanie hortenzie

Koniec odrezka ošetríme v práškovom stimulátore, čím podporíme kvalitnejšie a rýchlejšie zakorenenie.

8. ZAPICHNUTIE

Rozmnožovanie hortenzie

Pripravený odrezok opatrne zapichneme do hlbšieho črepníka s rozmnožovacím substrátom. Ideálne bližšie k okraju, aby sa do črepníka vošli aj ďalšie odrezky.

9. MNOŽSTVO

Rozmnožovanie hortenzie

V jednom črepníku môžeme zakoreňovať pokojne aj 3 až 4 odrezky. Rovnako sa ich však môžeme pokúsiť zakoreniť aj na tienistom mieste v záhrade priamo v záhone.

10. ZÁLIEVKA

Rozmnožovanie hortenzie

Substrát s odrezkami hortenzií dôkladne zalejeme. Substrát udržiavame neustále mierne vlhký. Dajme však pozor, aby listy odrezkov po zálievke rýchlo obschli. Je to prevencia proti hubovým chorobám.

11. ZAKRYTIE

Rozmnožovanie hortenzie

Nakoniec je vhodné nádobu so zakoreňujúcimi sa odrezkami zakryť perforovaným a priehľadným igelitovým vreckom.

Dobré rady

Nádobu s odrezkami umiestnime na svetlé, ale nie úpalové miesto. Substrát je potrebné udržiavať stále mierne vlhký, nie však premočený. Pozor, sucho znemožňuje proces zakoreňovania. Prihnojovanie nie je počas zakoreňovania potrebné. Keď sa objavia prvé nové listy a mladé výhonky, je to znak, že odrezky sa zakorenili. Môžeme ich opatrne rozsadiť do menších črepníkov s kyslejším rašelinovým substrátom.

Hortenzie

Rastliny zalievame a umiestnime ich do prázdneho pareniska, kde ich pestujeme až do neskorej jesene. Počas nej si vytvoria kvalitný koreňový bal. Vysadiť ich na určené miesto v záhrade je ich možné na jar. Počas zimy ich zhromaždíme na chránenom mieste, môžeme ich zakryť chvojkami. Počas slnečných dní bez mkrazov, je potrebné rastliny zaliať. Stačí iba mierne.

Odborník radí:

Rozmnožovanie hortenzií pomocou odrezkov zvládne aj menej skúsený pestovateľ. Druhým osvedčeným spôsobom je delenie starších rastlín.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál 
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock 
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?