Overené tipy pre milovníkov hortenzií: Takto budú najkrajšie v susedstve

 • 11.05.2017

Hortenzie patria k obľúbeným a často pestovaným drevinám. Nie v každej záhrade však rozkvitnú tak, ako by mohli. Príčin môže byť niekoľko. Poradíme vám, ako sa o ne správne starať.

Takto budete mať najkrajšie hortenzie na ulici

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • substrát na hortenzie
 • rašelina
 • hortenzie
 • trochu kôrovej nástielky

Náradie:

 • záhradnícke nožnice
 • záhradnícka lopatka
 • krhla s vodou
 • lopata
 • pevný špagát

Náročnosť: **
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: jar, leto

Pracovný postup

1.  MIESTO

Miesto
Hortenzie vysádzame až do začiatku leta, no vždy s koreňovým balom. Potrebujú dostatok miesta, preto si ešte pred výsadbou zistíme ich výšku a šírku v dospelosti.

2. ÚPRAVA PÔDY

Úprava pôdy
Pri výsadbe použijeme hotový substrát na hortenzie alebo si ho namiešame zo  záhradníckeho substrátu, rašeliny, piesku a lesnej hrabanky. Pôvodnú zeminu odstránime.

3. KONTROLA

Kontrola
Rastliny pred výsadbou skontrolujme. Suché, poškodené alebo príliš slabé výhonky odstrihneme. Skontrolujeme aj koreňový bal, ktorý by mal byť zdravý a kompaktný.

4. VODA

Voda
Vyhĺbime výsadbovú jamu a na dno nalejeme vodu. Korene hortenzie by mali mať už od začiatku k dispozícii dostatok vlahy. Urýchli to zakoreňovanie.

5. VÝSADBA

Výsadba
Hortenzie nevysádzame príliš hlboko a koreňový bal zasypeme substrátom na hortenzie, ale nikdy nie pôvodnou zeminou z výkopu. Substrát utlačíme a zalejeme ku koreňom.

6. KÔRA

Kôra
Vysadené rastliny nastelieme vrstvou drvenej kôry v hrúbke minimálne 5 cm. Kôra pomôže zadržať v pôde vlahu, zabrzdí rast burín a podporí rozvoj užitočných mikroorganizmov.

7. RAŠELINA

Rašelina
Starším rastlinám každoročne začiatkom leta nasypeme okolo koreňov vrstvu čistej rašeliny, prípadne substrát na rododendrony, a opatrne zapracujeme.

8. VLAHA

Vlaha
Počas slnečných dní pravidelne zavlažujme. Ideálna je odstáta voda z kanvice, nepoužívame vodu z vodovodu. Ideálne je, ak hortenzie rastú na prirodzene vlhkom mieste.

9. OCHRANA

Ochrana
Hortenzie pravidelne kontrolujeme. Často sa vyskytuje chloróza listov, čo sa prejavuje bledým sfarbením medzi listovou žilnatinou. Rastlinu vtedy pohnojíme.

10. PRIHNOJOVANIE

Prihnojovanie
Počas vegetačného obdobia nezabúdajme na prihnojovanie hortenzií. Vhodné sú hnojivá na kyslomilné dreviny. Pravidelný prísun živín podporí vitalitu rastlín.

11. PODPORA

Podpora
Ak sú kry bohato zakvitnuté a hrozí riziko zlomenia, snažme sa trsy podoprieť a jemne zviazať.  Obvykle to potrebné nie je, riziko však hrozí stále.

Dobré rady

Základom je substrát

Hortenzie dobre rastú v polotieni a na chránenom mieste. Vyžadujú vlhkú pôdu, ktorá nesmie nikdy úplne vyschnúť. No v podmáčanej, v piesočnatej či kamenistej pôde sa im nedarí. Takisto nie je dobré sadiť ich pod plytko koreniace dreviny, napríklad smreky, ktoré by im odoberali vlahu. Ideálny je pre ne humózny, kyslejší substrát s pH najviac 5,5. Ak chceme mať hortenzie s modrými súkvetiami, kupujeme modré odrody a pestujeme ich v substráte s pH 3,5 – 4,2 a pravidelne pridávame síran hlinitý.

Ideálna spoločnosť

Hortenzie dobre porastú v spoločnosti rododendronov, ihličnanov a vždyzelených krov. Ideálne tak, aby vyššie dreviny boli v pozadí a hortenzie skôr v strede či v popredí.  Nádherné sú v skupinách s papraďorastami, kvitnúcimi astilbami, rodgersiami či funkiami alebo aj plazivými zvončekmi. Atraktivitu kvitnúcich hortenzií zvýši perfektne udržiavaný trávnik. Ak pestujeme tieto dreviny vo väčších vegetačných nádobách, môžeme ich umiestniť na balkóny, terasy, prípadne do záhonov. Pokiaľ je to možné, v nádobe ich nekombinujme s inými rastlinami. Nádoby je na zimu lepšie presunúť do svetlej miestnosti, v ktorej nemrzne.

Odborník radí:

Nikdy nerozoberáme koreňový bal vysádzanej dreviny, šanca na jej prijatie by bola veľmi nízka.

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád