Ako si vyrobiť murovaný vyvýšený záhon?

  • 17.08.2019

Chceme si v záhrade postaviť murovaný vyvýšený záhon. Ako to urobiť čo najjednoduchšie? Môžeme použiť aj betónové debniace tvárnice?

Murovaný vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon máva zväčša pravouhlý tvar, preto môžete použiť aj tzv. DT-čka. Ideálne je rozmery záhona prispôsobiť veľkosti blokov, aby ste ich nemuseli skracovať. Dopredu si vypočítajte počet blokov v riadku, napríklad pomocou nákresu alebo schémy.

Pred samotnou realizáciou si nasucho položte prvý riadok. Takto sa vyhnete akýmkoľvek nezrovnalostiam v tvare záhona a v počte blokov. DT-čka pri kladení preväzujte, ale v zásade ukladajte diely za sebou, až sa vrátite k východiskovému bloku tak, že sa dotýkajú. Takto je stavba stabilnejšia. Vyvýšený záhon z DT-čiek sa dá za určitých podmienok do výšky 0,5 m (maximálne 0,75 m) postaviť aj na sucho. Pri väčších rozmeroch, ako je výška nad tri riadky a dĺžka nad 1 m, však odporúčam použiť stavebné lepidlo, maltu alebo betón.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: František Laššák
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla? Howea: Palma z hollyvoodskych filmov, ktorá vám odpustí, ak ju zabudnete poliať