Suché drevo odstraňujeme z troch dôvodov: kvôli našej bezpečnosti, zdraviu rastliny a vzhľadu stromu. Teraz je na to vhodný čas, pretože odumreté časti ľahko rozpoznáme, keďže sú bez lístia.

Skôr ako sa pustíme do práce, zabezpečíme si ochrannú prilbu (dá sa kúpiť napríklad v železiarstve), pretože padajúce konáre z výšky môžu vážne zraniť hlavu. Pevné kožené alebo odolné pracovné rukavice ochránia ruky pred ostrými čepeľami nožníc alebo pred tŕňmi, ako má napríklad agát biely (Robinia pseudoacacia). Neponáhľame sa. Odstúpime od stromu, prezrieme si ho z rôznych uhlov, všímame si detaily.
Krok za krokom: Ako odstrániť suché konáre zo stromu
1. Odstránime väčšie konáre
Odstránime väčšie konáre, na ktoré dosiahneme zo zeme pomocou náradia na tyči. Ušetríme si tak čas strávený na rebríku.

2. Použijeme náradie s výsuvnou tyčou
Použijeme náradie s pevnými výsuvnými tyčami, ktoré sa dá prispôsobiť podľa výšky. V predaji sú píly a nožnice na tyči (tzv. teleskopické).

3. Použijeme stabilný rebrík
Použijeme stabilný rebrík, keď režeme konáre vo výške. Vždy máme obe nohy a jednu ruku v kontakte s rebríkom.

4. Skontrolujeme strom
Na záver odstúpime od stromu a uistíme sa, že sme odstránili všetko suché drevo, na ktoré sme mohli dočiahnuť.

TOP TIP: Ako používať ručnú pílku na rezanie vetiev
Postavíme sa blízko konára, ktorý ideme rezať. Jednou rukou ho pevne uchopíme, druhou režeme. Rez urobíme tesne za „golierom“ vetvy (miesto, kde sa spája s inou vetvou alebo kmeňom) – najskôr niekoľkokrát potiahneme pílku smerom k sebe, aby sme vytvorili plytký zárez. Keď čepeľ pevne dosadne, pohybujeme ňou dopredu a dozadu a využívame celú dĺžku čepele. Nikdy nerežeme rovno pri kmeni – strom alebo ker by sa nemuseli správne zahojiť.

Takto režeme aj
Všetkým rastlinám prospeje odstránenie suchých konárov a stoniek. Keď si nie sme istí, či je konár naozaj suchý, urobíme do kôry malý zárez nožíkom. Keď pod kôrou uvidíme zelené pletivo, nemusíme ho zrezať. Možno začne rásť po presvetlení.
- Trvalky – striháme odkvitnuté kvety a stonky.
- Vždyzelené rastliny – nahliadneme dovnútra kríkov, kde môže lístie zakrývať suché vetvičky. Tie môžeme zrezať až po zdravé pletivo.
Galéria k článku
Text: Arit Anderson
Foto: isifa/Shutterstock, Sarah Cuttle/Gardener´s World
Zdroj: časopis Záhrada
Brečtan je vrastený do omietky a obávame sa, že aj do škár medzi tehlami. Ako ho…