Ako vybrať záhradný predlžovací navijak?

  • 19.04.2022

Nenahraditeľní pomocníci záhradkárov, chatárov aj domácich majstrov. Slúžia k predĺženiu napájacej siete a uľahčujú prácu na záhrade. Navijaky alebo predlžovacie káble na bubne nájdu využitie v každej domácnosti. Na čo sa pri výbere zamerať?

Podľa čoho vyberať?

Pri výbere predlžovacieho prívodu do záhrady vyberajte navijak určený na vonkajšie použitie. Zamerajte sa na počet zásuviek, stupeň krytia a prierez vodiča. Upriamiť pozornosť by ste mali aj na stupeň odolnosti izolácie a praktické vychytávky navijakov, ktoré pri práci určite oceníte.

1908245012 E43 P084505

Navijaky na vonkajšie použitie

Môžeme rozdeliť na navijaky s gumovým káblom pre bežné mechanické použitie a navijaky s neoprénovým káblom pre stredne ťažké mechanické zaťaženie, ktoré sú odolné aj proti oleju. Značka EMOS ponúka navijaky v rôzny dĺžkach a to od 25 do 50 metrov a s prierezom vodiča 1,5 mm2 až 2,5 mm2. Rozmedzie teplôt použitia kábla sa pohybuje od -25 °C do 60 °C.

202110 32 SKY Prehledova rada FRENCH navijaku 1000x200px

Počet zásuviek

Pri výbere zaváži aj počet zásuviek. Obvykle bubny disponujú štyrmi zabudovanými zásuvkami umiestnenými na strede samotného navijaka s ľahkým prístupom. V produktovom rade EMOS navijakov sa viete stretnúť s bubnom s troma zásuvkami (P193250). Naraziť môžete aj na predlžovací prívod s pohyblivou zásuvkou. Je s bubnom pevne spojená a nazýva sa aj spojka (P19150).

202203 03 CSY OBI PVC banner cable reels 1250x1000mm page 0001

Stupeň krytia IP a prierez vodiča

Označuje mieru ochrany proti vniknutiu cudzích telies a vody do predlžovacieho prívodu. Pre vonkajšie použitie sa odporúčajú káble so stupňom krytia minimálne IP43. Čím je prierez vodiča väčší, tým viac elektrického prúdu prenesie. Pokiaľ by ste mali predlžovací prívod s prierezom iba 0,7 mm2 a chceli by ste použiť náradie s príkonom presahujúcim 2 000 wattov, bolo by naň vyvíjané príliš silné zaťaženie. EMOS navijaky pre vonkajšie použitie preto majú prierez vodiča 1,5 až 2,5 mm2. Káble s prierezom vodiča 1,5 mm2 si poradia s príkonom spotrebiča 3 680 W a prúdom až 16 A.

Rada odborníka: Bubny je možné používať pre rôzne elektrické zariadenia, avšak vždy majú maximálnu prúdovú záťaž, ktorú by ste nemali prekročiť, prúdová záťaž sa mení podľa toho, či je kábel navinutý nebo rozvinutý. Plne rozvinutý kábel ponúka až 3-krát väčšie prúdové zaťaženie ako v prípade, že je nerozvinutý.

1908245012 E40 P084505

Stupeň odolnosti izolácie

Ide o číslo, ktoré je nalisované na kábli. Najmenej odolné sú káble označené číslom 03, káble označené číslom 05 zvládnu stredné namáhanie a najvyššiu odolnosť garantuje číslo 07. Kód zase prezradí to, z akého materiálu je IZOLÁCIA a PLÁŠT. Prvé a posledné písmeno v kóde sa nemení. Skratka VV označuje PVC materiál izolácie a plášťa, RR skratka zase gumovú izoláciu a plášť. Rovnako gumovú izoláciu a neoprénový plášť označuje skratka RN.

stupen odolnosti izolace

Praktické vychytávky

Tepelná poistka je zárukou bezpečnej prevádzky. Vo chvíli, keď dôjde k zahriatiu predlžovacieho kábla na stanovenú hranicu, obvod sa preruší a vy tak budete mať istotu, že nedôjde k poškodeniu navijaka. Akonáhle poistka vychladne, môžete sa vrátiť späť k práci. Pri práci určite oceníte navíjacie oko slúžiace na zjednodušené navíjanie kábla. Niektoré bubny sú vybavené brzdou, akonáhle kábel odmotáte na požadovanú dĺžku, zacvaknete brzdu a cievka sa už nepohne ďalej. Tlačidlo ON/OFF značí či je bubon pod prúdom. Ihneď zistíte, či je pripojený k sieti a môžete jednoducho vypnúť prúd pomocou tlačidla. Stalo sa vám niekedy, že sa pri odmotávaní kábla zatočil stred bubnu a káble sa zamotali? Týmto problémom sa vyhnete ak zvolíte bubny s pevným stredom, ktorý zabraňuje zamotávaniu káblov. Bubny s pevným stredom ponúkajú až o 75 % lepšiu manipuláciu.

1908245012 E42 P084505

www.emos.sk

Zdroj: PR článok EMOS SK s. r. o.

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín? 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby?