Ako vysádzať hortenzie: 4 kroky k novému kvitnúcemu záhonu

  • 05.07.2021

Polotienisté a chránené miesto s vlhkejšou pôdou je vhodné na pestovanie hortenzií. Zakorenené a pekne rozrastené rastliny dostaneme kúpiť od jari do leta.

Výsadba hortenzie

V dobre zásobených záhradníctvach si môžeme vybrať aj rôzne druhy a kultivary. Začiatok leta je ideálny na výsadbu týchto rastlín a aj na založenie netradičného záhona s hortenziami. Základom je dôkladne pripraviť pôdu, zohnať si kvalitné sadenice a primerane sa o ne po vysadení postarať. V ideálnych podmienkach sa tieto dreviny rýchlo rozrastú, zmohutnejú a už v nasledujúcom roku po výsadbe prekvapia veľkým množstvom kvetov.

Výsadba hortenzií krok za krokom

1. KONTROLA

Výsadba hortenzií

Kúpené rastliny najskôr skontrolujeme, odstránime suché alebo žlté listy a odstrihneme poškodené výhonky. Rastliny pred výsadbou výdatnejšie zavlažíme.

2. PÔDA

Substrát na hortenzie

Hortenziám sa darí v kyslejšej pôde. Tam, kde takáto pôda nie je, treba vykopať pôvodnú zeminu a nahradiť ju substrátom pre kyslomilné rastliny alebo hortenzie.

3. VÝSADBA

Ako vysádzať hortenzie

Rastliny vysádzame s neporušeným koreňovým balom, nie príliš hlboko. Do výsadbovej jamy nalejeme vodu. Rastliny sadíme vo vzdialenosti aspoň 100 cm od seba.

4. NÁSTIELKA

Nástielka kôrou

Okolo vysadených rastlín dôkladne utlačíme kyslejší substrát a nakoniec ho zakryjeme nástielkou z jemne drvenej kôry. Tú rozprestrieme po celom záhone vo výške aspoň 8 cm.

 

Text: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku