Ľadový veniec. Ako na to?

 • 21.12.2018

Ľadový veniec má jednu jedinú nevýhodu a zopár neodškriepiteľných výhod: 

Ľadový veniec. Ako na to?

 • neminiete naň ani cent
 • môžete využiť materiál, ktorý by bol inak nevyužiteľný
 • čo kus, to originál
 • zvládne ho úplne, ale že úplne každý!
 • nepotrebujete žiadne špeciálne náradie
 • hotový bude rýchlo a ľahko
 • akýkoľvek pokus bude krásny!
 • výsledok bude pritom vždy tak trošku prekvapenie
 • vytvára obrovský priestor na experimentovanie

Poďme na to! Prebehnite sa po záhrade, po lúke, po lese, po dome. Určite nájdete NIEČO. Čokoľvek. Medzi špeciality na veniec by som zaradila napríklad nedozreté mrznúce plody černice. Hodia sa aj zbytky citrusov, troška zelene, niečo červené, či pavinič.

Ľadový veniec. Ako na to?

Keď máte zhromaždený akýkoľvek materiál, už treba len dve veci. Bábovkovú formu a mráz. Mráz sa dá dočasne zariadiť v mrazničke.

Postup

Naukladáme do formy ozdobný materiál, zalejeme trošku vodou. Dáme primraziť. Vonku – ak praštia mrazy, do mrazničky – ak je okolo nuly a vyššie.

Ľadový veniec. Ako na to?

Po primrznutí následne dolejeme vodu a ozdoby vďaka prvej primrznutej vrstve nevyplávajú alebo ešte niečo doplníme a tak dolejeme ďalšiu dávku vody. Nie zbytočne veľa, aby nebol veniec divného tvaru.

Ľadový veniec. Ako na to?

Najlepšie bude držať sa pravidla – menej je viac. Na prvý pokus som vymýšľala a ešte aj menila farbu vody, zaliala som formu ovocným čajom sfarbeným do ružovo-červena.

Ľadový veniec. Ako na to?

Viete čo? Šlo by použiť akúkoľvek farbu… Ale asi bude napokon najlepšie nechať vodu vodovú aká je.

Ľadový veniec. Ako na to?

Ľadový veniec. Ako na to?

Ach, tá nevýhoda

Keď výsledný veniec zamrzne, stačí formu zdola preliať vodou, hoc aj studenou.

Ľadový veniec. Ako na to?

Raz dva sa odlepí od formy.

Ľadový veniec. Ako na to?

Stačí prevliecť stuhu či špagát a zavesiť. Samozrejme vonku.

Ľadový veniec. Ako na to?

Ľadový veniec. Ako na to?

A tu sa dostávame k jedinej nevýhode ľadového venca. Teplota. On nuly nižšie bude všetko dobré, od nuly vyššie začnú problémy. Veniec sa nebude rozpúšťať okamžite, najmä ak naň nebude svietiť priame slnko, čiastočné rozpustenie bude s najväčšou pravdepodobnosťou estetické, maximálne pár ozdôb odpadne na zem.

Ľadový veniec. Ako na to?

Čo s teplými dňami?

Keď sa oteplí, nezúfajte. Ak to bude kritické, 2-3 stupne a viac, zveste veniec a vráťte ho do formy a takto do mrazničky, nech ten čas prečká na mrazivom ostrove u vás doma. Akonáhle primrzne, môže ísť zase do záhrady. Určite medzitým trošku zmení podobu a zase prekvapí.

Ľadový veniec. Ako na to?

Ľadový veniec. Ako na to?

 

 

Text a foto: Martina Töröková

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade?