Martin Čurda radí: Prečo treba odstraňovať mladé výhonky vyrastajúce pri báze kmeňa drevín?

  • 03.09.2022

Na pni ovocného stromu nám rastú také malé prúty. Treba ich odstraňovať? A ak áno, kedy je to najlepšie? Niečo podobné sa nám deje aj pri stromčekových egrešoch a ríbezliach.

Strihanie konárov vyrastajúcich pri báze kmeňa
Ilustračná fotka, zdroj: Shutterstock

Malé prúty, ako ich nazývate, sú vlastne malé stromčeky, vyrastajúce tesne pri báze semenáčov alebo z podpníka očkovaného stromu.

Nazývajú sa výmladky a treba ich odstrániť, pretože konkurujú hlavnému kmeňu, ktorý nesie navrúbľovanú ušľachtilú odrodu. Sú to vlastne výhonky vyrastajúce z podpníkov, čiže z neušľachtilej časti rastliny. Zbytočne odoberajú materskej rastline vodu a živiny, a to bez ohľadu na to, či ide o ovocný strom, stromček bobuľového ovocia, alebo okrasný stromček, ako je napríklad orgován. Vždy ide o konkurenčný vzťah medzi ušľachtilou (navrúbľovanou odrodou) časťou a podpníkom.

Výmladky môžeme odstraňovať priebežne počas celej sezóny. Ak sú celkom pri báze kmienka, odstránime ich pomocou ostrej motyčky alebo rýľa. Vyššie vyrastajúce výmladky odstrihneme od kmienka až na konárový krúžok tak, aby po ňom nezostal žiadny čapík. Ak je výmladok pri báze kmienka už veľmi vyrastený a mohutný, odkopeme rýľom alebo motyčkou pôdu pri jeho báze tak, aby sme odhalili čo najviac miesto, kde vyrastá z koreňov. Potom ho čo najbližšie ku koreňovému krčku odstrihneme alebo odpílime.

Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť
Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Kvasená zelenina je chutná a podporí našu imunitu. Spoznajte 3 jednoduché spôsoby fermentácie Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik