Martin Čurda radí: Prečo treba odstraňovať mladé výhonky vyrastajúce pri báze kmeňa drevín?

  • 03.09.2022

Na pni ovocného stromu nám rastú také malé prúty. Treba ich odstraňovať? A ak áno, kedy je to najlepšie? Niečo podobné sa nám deje aj pri stromčekových egrešoch a ríbezliach.

Strihanie konárov vyrastajúcich pri báze kmeňa
Ilustračná fotka, zdroj: Shutterstock

Malé prúty, ako ich nazývate, sú vlastne malé stromčeky, vyrastajúce tesne pri báze semenáčov alebo z podpníka očkovaného stromu.

Nazývajú sa výmladky a treba ich odstrániť, pretože konkurujú hlavnému kmeňu, ktorý nesie navrúbľovanú ušľachtilú odrodu. Sú to vlastne výhonky vyrastajúce z podpníkov, čiže z neušľachtilej časti rastliny. Zbytočne odoberajú materskej rastline vodu a živiny, a to bez ohľadu na to, či ide o ovocný strom, stromček bobuľového ovocia, alebo okrasný stromček, ako je napríklad orgován. Vždy ide o konkurenčný vzťah medzi ušľachtilou (navrúbľovanou odrodou) časťou a podpníkom.

Výmladky môžeme odstraňovať priebežne počas celej sezóny. Ak sú celkom pri báze kmienka, odstránime ich pomocou ostrej motyčky alebo rýľa. Vyššie vyrastajúce výmladky odstrihneme od kmienka až na konárový krúžok tak, aby po ňom nezostal žiadny čapík. Ak je výmladok pri báze kmienka už veľmi vyrastený a mohutný, odkopeme rýľom alebo motyčkou pôdu pri jeho báze tak, aby sme odhalili čo najviac miesto, kde vyrastá z koreňov. Potom ho čo najbližšie ku koreňovému krčku odstrihneme alebo odpílime.

Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade?