Banánovú šupku nevyhadzujte! Urobte z nej hnojivo na kvety

  • 29.03.2022

Banány nemajú rady len opice, ocenia ich aj kvety. Konkrétne banánové šupky, ktoré majú hneď niekoľko blahodarných účinkov na izbové a záhradné kvety. Ich vplyv na rastliny testovali aj vedci. Z ich pokusov vyplynulo, že banánová šupka naozaj výrazne podporuje rast a zvyšuje úrodnosť rastlín.

Banánová šupka

Banány majú vysoký obsah draslíka, fosforu, vápnika, horčíka a ďalších minerálnych látok, ktoré podporujú kvitnutie a posilňujú koreňový systém rastlín. Ich využitie je ekologické, pretože dokážeme zužitkovať a znížiť odpad. Na výrobu hnojiva uprednostníme bio banány, ktoré pred použitím dôkladne umyjeme teplou vodou. Existuje viacero spôsobov, ako z banánovej šupky urobiť hnojivo na kvety.

Hnojivo na kvety zo sušenej banánovej šupky

Banánové šupky môžeme vysušiť niekoľkými spôsobmi. Najjednoduchším a lacným je nechať ich vysušiť prirodzenou cestou. Sušenie urýchlime, ak vnútornú stranu banánovej šupky umiestnime smerom nahor. Ďalším spôsobom je sušenie v rúre alebo sušičke na ovocie. Šupky sušíme pri nízkych teplotách, približne na 60 stupňov, v závislosti od výkonnosti rúry. Sušenie trvá približne 6 hodín.

Po dôkladnom usušení šupky rozmixujeme mixérom alebo kávovým mlynčekom. Hotový prášok aplikujeme do pôdy črepníkových a záhradných kvetov. Robíme to však tak, aby sme ho nenasypali v blízkosti koreňov. Banánový prášok by ich mohol spáliť. V prípade, že ešte nemáme zasadené kvety, prášok vmiešame do zeminy a necháme odstáť asi týždeň, aby pôda vstrebala všetky užitočné látky.

Sušené banánové šupky

Tekuté hnojivo na kvety z banánovej šupky

Šupky z banánov pokrájame, vložíme do pohára s vekom a zalejeme vlažnou vodou. Zatvoríme a necháme v izbovej teplote minimálne 1 a maximálne 3 dni.

Výluh zmiešame s vodou v pomere 1:5 (1 diel výluhu a 5 dielov vody), precedíme, nalejeme do rozprašovača a aplikujeme na listy kvetov, alebo použijeme ako zálievku. Listy a kvety nestriekame počas priameho slnečného žiarenia. Používame ho raz do týždňa. Tento výluh je vhodný na okamžité použitie, nie je určený na skladovanie. Postrek z banánovej šupky je zároveň ekologickým a účinným prostriedkom, ako sa zbaviť vošiek. Tým banány doslova smrdia.

Výluh z banánových šupiek

Banánové smoothie ako hnojivo na kvety

Banánové šupky rozmixujeme s vodou tak, aby sa vytvorila hustá hmota. Zmes je vhodné vmiešať do zeminy, ktorú plánujeme použiť na výsadbu kvetov a rastlín. Ak máme viac banánových šupiek, ktoré by sme nemohli použiť hneď, veľkou výhodou smoothie je, že ho môžeme zamraziť.

Tip:

Banánovú šupku môžeme použiť doslova ako prachovku. Je skvelá aj na vonkajšiu starostlivosť o kvety. Vnútornou stranou šupky zotrieme z listov prach a iné nečistoty. Navyše sa budú takto vyleštené listy krásne lesknúť.

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?