Červené chrobáky na ľalii - čo s tým?

  • 23.09.2018

Listy na ľaliách obžierajú červené chrobáky. Prosím o radu, ako proti nim zasiahnuť. Našťastie sú ľalie už odkvitnuté.
Viera O., Poprad

Červené chrobáky na ľalii - čo s tým?

Ide o škodcu s názvom ľaliovník obyčajný (Lilioceris lilii). Vyskytuje sa už od marca a apríla a za rok môže vytvoriť dve až tri generácie. Dospelce dosahujú veľkosť 6 – 8 mm a ich krovky sú nápadne zafarbené do červena. Požierajú listy od okraja, kvety aj puky.

Nebezpečnejšie sú pre svoju veľkú žravosť ich larvy s veľkosťou 8 – 10 mm, ktoré v listoch vyžierajú drobné „okienka“. Sú špinavosivé s malou čiernou hlavou a ich telo býva pokryté vlastnými slizkými exkrementmi, čo ich chráni pred útokmi vtákov. Larvy sa zakukľujú v zemi.

Voľným okom môžete zaznamenať aj oválne vajíčka dlhé cca 1 mm, najskôr červené, potom hnedé.

Červené chrobáky na ľalii - čo s tým?


Ochrana spočíva v mechanickom ničení dospelcov, vajíčok aj lariev. Avšak pri veľkom výskyte je možná aj chemická ochrana v čase, keď rastlina nekvitne, pretože ju hojne navštevuje užitočný hmyz. Vhodné prípravky sú napríklad Decis 15 EW, Decis Mega, Karate Zeon 5CS, Fast K, Fast M.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Ing. Hana Szabóová, Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Orech čierny: Nedocenený strom s vysokou hodnotou, ktorý odolá aj vrtivke