Chmeľ si síce spájame skôr so známym nápojom, no táto rastlina má aj okrasnú formu, ktorá je čoraz viac vyhľadávanejšia. Využiť ju v záhrade môžeme rôznymi spôsobmi. Výsledok stojí za to.

Chmeľ nám poslúži napríklad na porastenie nevzhľadných plotov, múrov, stĺpov, ale aj na ozelenenie pergol a treláží. Môžeme ho tiež využiť na vytvorenie intímnejších záhradných zón, na rozdelenie priestoru, vytvorenie pohľadovej clony či pozadia.
Siahnite skôr po odrode ‘Aureus’
V tomto prípade je lepšie siahnuť nie po divoko rastúcej forme chmeľu, ale po zaujímavej odrode s názvom ‘Aureus’. Ide o mimoriadne atraktívnu a moderne pôsobiacu popínavú zeleň. Vyznačuje sa bujným, hoci pomalším rastom a prekrásnymi sviežo zelenými až zlatožltými listami, ktoré sú viaclaločné. Dokáže dokonca v lete zakvitnúť a priniesť plody, ktoré sú ďalšou ozdobou celého porastu.
Chmeľ je dvojdomý a aby zakvitol, je potrebné mať samčiu aj samičiu rastlinu. Kvety možno použiť na výrobu čaju alebo nápaditých floristických dekorácií, napríklad prírodných vencov. Mladé jarné výhonky chmeľu sú zasa jedlé a môžu byť zaujímavou kulinárskou lahôdkou.

Aké sú podmienky na rast chmeľu?
Chmeľ je rýchlo rastúca a nenáročná popínavka. V tomto prípade môže byť nevšedným oživením záhradného priestoru a rastlinou, ktorá dokáže zaujať už na prvý pohľad. Je neopozeraná a pritom dokáže prekvapiť sviežim efektom. Dariť sa jej však bude len v teplejších lokalitách a na slnečných miestach s humóznou a priepustnou pôdou s vyšším obsahom vápnika.
Rastlina sa uplatní v moderných a aj tradičných vidieckych záhradách, prípadne vo väčšej nádobe na slnečných terasách. Vyniká odolnosťou voči chladu, vetru a odoláva aj pestovateľom zábudlivcom, pretože nežiada veľa pozornosti. Cenné je na nej aj to, že po zakorenení nežiada špeciálne zásahy a netrpí chorobami či škodcami.
Rastlinu si s celistvým koreňovým balom môžeme vysádzať počas celej sezóny, ideálne pred avizovanými dažďovými zrážkami. Počítajte však s tým, že nám môže časom zabrať väčší priestor, preto jej vyhraďme dostatok miesta. Ak sa rozhodneme vysadiť si viac týchto rastlín, od seba by mali byť vzdialené aspoň 50 cm.

Starostlivosť o chmeľ po výsadbe
Po vysadení mladý chmeľ pravidelne zavlažujeme, aby sa čo najrýchlejšie a dobre zakorenil. Dobré je rastline už po výsadbe poskytnúť pevnú oporu, po ktorej bude rásť. V nasledujúcich obdobiach žiada hlavne vlahu, najviac v suchších letných dňoch, prihnojovanie potrebné nie je.
Po odumretí nadzemnej časti počas jesene ju skoro na jar odstránime. Pri pučaní nových výhonkov je osvedčené časť z nich úplne odstrániť, čím získame redší, ale vitálne pôsobiaci porast. Ak chceme docieliť nižší a hustejší porast, ponechávame všetky výhony. V ideálnych podmienkach táto popínavka dorastá do výšky až 5 –7 m.
Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Ako proti nemu bojovat? Da sa to este zachrabnit?