Môžem ešte vysádzať jesenný cesnak? Dokedy sa to dá?

  • 13.11.2022

Ešte som nestihla vysadiť jesenný cesnak. Dokedy tak môžem urobiť? Dá sa to ešte?

Výsadba cesnaku
Foto: Shutterstock

Cesnak by mal po výsadbe do zimy zakoreniť, ale nie príliš vyrásť. Ak budú zelené listy z pôdy cez zimu trčať cca 3 – 5 cm, zvyčajne ich mráz nepoškodí.

Niektorí odborníci vyslovene odporúčajú výsadbu do konca októbra, iní propagujú neskorší termín až do polovice decembra. Práve neskorá výsadba má zabrániť cesnaku, aby príliš vypučal a narástol. Myslím si teda, že termín výsadby závisí aj od lokality a priebehu počasia v tom-ktorom roku.

V studenších oblastiach, alebo ak je studená jeseň, je lepšie stihnúť termín do konca októbra, na juhu, a ak hlásia dlhodobo vyššie teploty, môžete otáľať. Od momentu, keď strúčik vložíte do pôdy, až po zakorenenie však cesnak potrebuje istý čas, čiže sadiť ho tesne pred nástupom mrazov už môže byť trochu neskoro na to, aby efektívne využíval zimnú a jarnú vlahu.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla? Howea: Palma z hollyvoodskych filmov, ktorá vám odpustí, ak ju zabudnete poliať