Čím zastrešiť pergolu?

Premýšľame nad stavbou pergoly pri dome nad terasou. Manželka by chcela klasickú pergolu, ktorú budú porastať rastliny, no ja sa obávam, že nám z nich budú, takpovediac, do taniera padať listy, hmyz a že s rastlinami je veľa starostí. Prípadne, aký je vhodný materiál na zastrešenie?
Zoltán N., Komárno

Čím zastrešiť pergolu?

Máte pravdu, rastliny si vyžadujú istú údržbu – jednak rez príliš sa rozrastajúcich konárov, ale aj likvidáciu popadaných plodov a listov. Hmyz však nebýva bežný problém, ak rastlinu vyslovene nenapadne škodca. Vtedy bude nevyhnutný postrek. Prednosťou rastlinného riešenia je záplava kvetov, a ak vysadíte jedlé druhy, tak i plodov. Aj opad lístia sa dá brať pozitívne. Kým počas leta lístie zatieňuje nielen pergolu, ale vlastne aj interiér, v zime, naopak, nebráni prestupu svetla dovnútra.

Pevné zastrešenie sa najčastejšie realizuje z dosák, ktoré sa upevnia na konštrukciu. Na ne sa umiestni plechová alebo asfaltová strešná krytina. Istým kompromisom môže byť aj to, že časť pergoly zastrešíte napevno a časť necháte porásť rastlinami. Alternatívu predstavujú aj rôzne výsuvné strešné systémy.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

V poradni odpovedajú: Ing. Hana Szabóová, Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Komentáre

    Pridaj tvoj komentár

    avatar
    :);-):-(:|]-(8-):-S:-o;-(:-D:-p|-|:-N=-)8-(:-.:-xx-)

    Reklama