Čo spôsobuje červivosť broskýň?

  • 21.10.2018

Máme asi 10-ročnú broskyňu, na ktorej bolo viac plodov červivých, aj keď sme urobili jarný postrek. Čo spôsobuje červivosť broskýň?
Mariana S., Svidník

Čo spôsobuje červivosť broskýň?

Červivosť spôsobujú zvyčajne húsenice motýľa obaľovača broskyňového (Cydia molesta). Prezimujú v štádiu dospelých húseníc, ktoré sa na jar zakuklia. Z kukiel vzniknú motýle. Motýlie samičky nakladú vajíčka, z nich sa vyliahnu húsenice a cyklus sa opakuje.

Čo spôsobuje červivosť broskýň?

Obaľovač môže mať za rok dve až tri generácie. Najškodlivejšia je letná, ktorá spôsobuje červivosť neskorých odrôd broskýň. Plody následne ľahko podliehajú moníliovej hnilobe. Húsenice vyžierajú chodbičky aj v mladých výhonkoch, ktoré likvidujeme aj mechanicky – odstrihávaním napadnutých konárikov, ktoré vädnú a hnednú.

Čo spôsobuje červivosť broskýň?


Z chemických prípravkov sú vhodné napríklad Decis EW 50, Decis Protech a Karate Zeon 5 CS. Treba ich však aplikovať podľa signalizácie Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v čase hromadného liahnutia húseníc. Signalizačné správy nájdete na www.uksup.sk. Nevýhodou väčšiny týchto prípravkov je to, že majú 28-dňovú čakaciu ochrannú lehotu, počas ktorej plody nemožno konzumovať.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

V poradni odpovedajú: Ing. Hana Szabóová, Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Orech čierny: Nedocenený strom s vysokou hodnotou, ktorý odolá aj vrtivke