Ako elegantne ohradiť záhradku od suseda a vytvoriť si vlastný svet

  • 18.05.2018

Kto by nechcel súkromie v záhrade? Mať svoj malý vlastný svet len pre seba je celkom prirodzená túžba. Existuje veľa možností, no tie s použitím dreva sú jedny z najkrajších.

Ako elegantne ohradiť záhradku od suseda a vytvoriť si vlastný svet

Drevený prvok

Súkromie nám zabezpečí aj vysoký prefabrikovaný múr, ale je pohľad doň deň čo deň príjemný? Inou možnosťou sú živé steny, ktoré pôsobia prirodzene, vyžadujú však zavlažovanie, pravidelné hnojenie a priebežné strihanie.

Drevené prvky, samozrejme, takisto vyžadujú údržbu, no v konečnom dôsledku nám starostlivosť o ne vezme najmenej času. Ak sú ošetrené správne už na začiatku a raz do roka si na ne nájdeme čas, sú naozaj trvanlivým a veľmi príjemným prvkom, vďaka ktorému dosiahneme v záhrade súkromie.

Ako elegantne ohradiť záhradku od suseda a vytvoriť si vlastný svet

Jednou z možností sú klasické latové ploty, ktoré opäť idú do módy. Ich konštrukcia umožňuje navyše aj to, čo nemôže poskytnúť pletivový plot. Drevený materiál môžeme oživiť črepníkmi s kvitnúcimi sezónnymi rastlinami. Mohutnejšou verziou je plný plot z drevených lát. Tvorí nepriehľadnú optickú izoláciu a pevnú prekážku. Nevýhodou je potreba pravidelnej údržby, ktorá pri plnom prefabrikovanom múre odpadá. Keď však takýto plot skombinujeme s rastlinami, výsledný efekt je oveľa prirodzenejší ako pri murovanom plote.


Ako elegantne ohradiť záhradku od suseda a vytvoriť si vlastný svet

Vodorovné laty

Toto je ideálne riešenie hlavne k novopostaveným domom. Vodorovne kladené drevené laty totiž často úplne dokonale korešpondujú s prvkami modernej architektúry, ako sú okenné žalúzie, tienidlá budovy, pravouhlé terasy či drevené pergoly na terase. Dokážu tak poskytnúť dokonalé súkromie, a pritom veľmi efektne opticky prepojiť budovu so záhradou. Doslova napĺňajú úlohu záhrady, ktorá má byť v modernom ponímaní ďalším obytným priestorom.

Rozstupy drevených latiek pritom môžu byť rôzne. Časté sú varianty s medzerami užšími, ako sú drevené laty. Veľmi vzdušne zasa pôsobí variant s medzerami širšími, ako je šírka lát. Veľmi príjemná je však aj v tomto prípade zlatá stredná cesta – rozstupy rovnajúce sa šírke lát. Poskytujú stále dosť súkromia, a pritom stále dosť elegancie.

Drevený plot

Kombinácia dreva a kameňa

Prirodzene pôsobia ploty z vodorovne kladených lát, ktoré sú bez medzier. Súvislú plochu dreva treba pravidelne ošetrovať a vtedy vydrží takýto plot celé desaťročia. Ak však vodorovné drevené laty skombinujeme s kameňom, získame zaujímavý prvok, ktorý má vysokú životnosť a ešte menšie nároky na údržbu, ako keby bol plot celý z dreva.

Ako elegantne ohradiť záhradku od suseda a vytvoriť si vlastný svet

Kameň pritom môže mať podobu obkladu, lomového kameňa spájaného betónom či podobu kamenných úlomkov v kovovej sieti – gabione. V tomto prípade je dokonca údržba takmer nulová a životnosť bez obmedzenia. Gabion navyše predstavuje konštrukciu, na ktorú možno zavesiť takmer čokoľvek. Nemusíme sa báť pristavať k takémuto plotu aj záhradný domček tak, že jedna jeho stena bude gabionový múr. Rovnako výborne sa takýto múr kombinuje s ďalšími drevenými prvkami, ako sú pergoly a altánky.

Ako elegantne ohradiť záhradku od suseda a vytvoriť si vlastný svet

Treláž – elegantná klasika

Jednoduchá drevená treláž je vhodná skôr ako deliaci prvok v rámci záhrady. Pokojne ju môžeme použiť aj ako plot po obvode pozemku – stále nás opticky odizoluje od okolia viac ako pletivový plot, v takom prípade je však lepšie, ak necháme takúto deliacu stenu porásť popínavými rastlinami. Výsledný efekt bude, že sa pred svetom úplne neschováme, ale ohradenie bude dostatočné na to, aby sme sa cítili príjemne v úžitkovej záhrade či ovocnom sade. Ak máme skvelých susedov, tak aj na terase.

Ako elegantne ohradiť záhradku od suseda a vytvoriť si vlastný svet

Každopádne sú však treláže ideálne v rámci záhrady napríklad na oddelenie relaxačnej časti od úžitkových hriadok či na schovanie nevábnych pohľadov – na kompostér, susedov plechový plot, vedľajšiu škaredú budovu či rušnú komunikáciu za záhradou.

Ako elegantne ohradiť záhradku od suseda a vytvoriť si vlastný svet

Pergoly

Sú príjemným doplnkom terás. V kategórii „optická izolácia“ pôsobia skvele v kombinácii s trelážami. V kategórii „príjemné posedenie na terase“ nemajú konkurenciu. Oceníme ich hlavne počas letných dní, keď nám pergola, ideálne porastená popínavou drevinou, umožní pohodlne oddychovať s rodinou a priateľmi na terase. Túto istú službu nám spravia aj slnečníky či markíza, ale len veľmi ťažko ich skombinujeme s veľkokvetým plamienkom, bohato kvitnúcou vistériou či s neuveriteľnou záplavou kvetov zlatovky.

Ako elegantne ohradiť záhradku od suseda a vytvoriť si vlastný svet

Pergoly sú ideálne do veľkých a stredných záhrad. V malých záhradách, kde je málo miesta, sú však potrebné ešte viac. Okrem svojej základnej funkcie tu totiž dokážu plniť aj funkciu okrasných záhonov – môžeme ich nechať pekne porásť alebo na ne rozvešať závesné črepníky s bohato kvitnúcimi balkónovkami.

Ako elegantne ohradiť záhradku od suseda a vytvoriť si vlastný svet

Výber materiálu

Závisí od umiestnenia samotnej pergoly a jej funkcie. V prípade, že umiestňujeme pergolu pri dome, je vhodné materiál a tvar prispôsobiť vzhľadu rodinnému domu. Z materiálov dominuje drevo (smrek, dub, buk), ktoré musíme ošetriť a pravidelne sa o drevenú konštrukciu starať. Môžeme použiť oceľovú konštrukciu, ktorá pôsobí subtílnejšie a modernejšie. Priaznivci stredomorskej architektúry ocenia kombináciu pálenej tehly a dreva.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Láska na prvý pohľad a veľká spokojnosť aj po roku bývania