Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite

  • 14.08.2022

Môj rododendron začal vysychať. Má poškodené listy a celkovo usychá. Ako mu pomôcť?

Rododendron hnedé listy
Foto: Shutterstock

Rastlina na priloženej fotke prejavuje známky zlých pestovateľských podmienok. Na listoch je vidno chlorózu, čo je prejavom príliš vysokého obsahu vápnika v pôde. Rastlinu by bolo vhodné presadiť, obkopať do šírky, výsadbovú jamu naplniť rašelinou a uvoľniť koreňový systém, aby vedela lepšie hospodáriť s vodou.

V tomto prípade zjavne i zle prijíma živiny. Takáto oslabená rastlina je náchylná na vysychanie, ale aj na napadnutie hubovými ochoreniami a škodcami. Poškodené časti rastlín po presadení odstráňte a rastlinu preventívne postriekajte postrekom proti hubovým chorobám.

Pri presadení odporúčam použiť Trifender (Trichoderma asperellum) – je to biologický prípravok obsahujúci hubu, ktorá „obalí“ koreňový systém, potláča spóry patogénnych húb a rastline pomáha lepšie prijímať živiny a vodu. Zároveň zvyšuje odolnosť rastlín proti chorobám a zlepšuje vitalitu rastlín i v nesprávnych pestovateľských podmienkach.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Jarmila Králová, Arboretum Mlyňany SAV
Foto: archív redakcie
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?