Čo všetko sme pre vás prichystali v decembrovom čísle časopisu Záhrada? Nazrite do neho spolu s nami

  • 15.11.2022

Decembrové číslo Záhrada Urob si sám 9/2022 je v predaji od 14. 11. 2022.

titulna foto

Nájdete ho v novinových stánkoch, v predajniach tlače, v obchodných reťazcoch a čerpacích staniciach (napr. Tesco, Billa, Lidl, Kaufland, Terno, Coop, Metro, OMV, Shell, Slovnaft). Môžete si ho tiež objednať elektronicky na www.jagastore.sk, www.predplatne.jaga.skalza.sk alebo floowie.com.

Čo v ňom nájdete?

Hlavnou témou decembrového vydania je vzhľadom na ročné obdobie pestovanie v interiéri, čiže čo je vôbec z jedlých rastlín možné pestovať v zime vo vnútri a aj ako na to. Okrem toho vás prevedieme pestovaním klíčkov a mikrobyliniek.

Decembrové číslo sa taktiež venuje vyhláseniu výsledkov druhého ročníka súťaže o najkrajšiu čitateľskú záhradu spolu s prehľadom všetkých finálových záhrad. Víťaznú záhradu predstavujeme aj s jej krátkym príbehom na niekoľkých stranách, a veru, je sa čím kochať:-).

Ušetrite a pustite sa do výroby vianočného venca z materiálu, ktorý si nájdete v záhrade. Bude krásny, prakticky úplne zdarma a navyše ekologický. Po odstránení drôtika ho môžete vyhodiť priamo na kompost. A keď ho vyzdobíte plodmi zo záhrady a povesíte von, stane sa zároveň kŕmidlom pre vtáky. Ako na to, nájdete vo fotopostupe v tomto čísle.

Pestujeme čili

Zvažujete pestovať exotické extra štipľavé papričky, ktoré sú hitom posledných rokov? V článku Pestujeme čili sa dozviete, že často nejde o druh paprika ročná, ktorú pestujeme bežne v našich záhradách, s čím napríklad súvisí aj trochu iný termín výsevu. Kedy a ako ich teda vysievať, aby neboli sadenice príliš vytiahnuté? Nájdete tu aj presný postup krok za krokom od výsevu až po zber plodov.

pestujeme cili 9 2022 1

Hliva

V zime toho veľa pestovať nemôžeme, ale poradíme, ako si dopestovať výnimočne zdravú hlivu buď v interiéri na slamenom balíku alebo vonku v dreve pomocou takzvaného spodného očkovania hlivy. Nájdete v rubrike na tanieri.

hliva 9 2022 1

Poklady v skle

V článku Poklady v skle sa krok za krokom naučíte, ako si doma „vyrobiť“ rastlinné terárium a tiež ako sa oň postarať. Zistíte aj rozdiel medzi otvoreným a uzavretým teráriom a tiež, aké druhy rastlín zvoliť či koľko zvyčajne vydrží.

rastlinne terarium 9 2022 1

Najkrajšie rastliny

Okrasná záhrada býva v zime skôr sivastá, málo farebná, čo je vlastne prirodzené. Môžete to ale aspoň čiastočne zmeniť tým, že vysadíte rastliny, ktoré sú aj počas zimy zaujímavé svojimi listami, plodmi či dokonca kvetmi. Zoznámte sa s nimi v článku Najkrajšie rastliny.

najkrajsie rastliny 2

Ekologicky proti hubovým chorobám

Poznáte najnebezpečnejšie hubové ochorenia rastlín? Namiesto chemických postrekov to skúste ekologicky. Uznávaný odborník Zoltán Tamašek v rubrike záhradný doktor vysvetľuje, ako na to.

ekologicky proti hubovym chorobam 1 1

Vianočná AKCIA: Výhodné predplatné so stolovým kalendárom

Milujete záhradu, ale pre nedostatok času nestíhate sledovať všetky trendy a aktuálne práce v záhrade? Teraz už na nič nezabudnete! Ročné predplatné časopisu Záhrada získate v limitovanej akcii s praktickým darčekom – stolovým kalendárom Rok záhradkára.

Kúpiť zvýhodnené predplatné s kalendárom ➥

Text: redakcia

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade?