Lunárny kalendár pre záhradkárov - september 2022

  • 31.08.2022

September je mesiacom babieho leta, zberu plodov a prvých príprav na chladné jesenné dni. Vďaka lunárnemu kalendáru si môžete práce v záhrade naplánovať v súlade s mesačnými fázami.

Dieťa trhajúce jablko v záhrade

01. – 02.09.2022 (dni listov)

Kosíme a zavlažujeme trávnik, môžeme dosievať voľné miesta. Zrýľujeme voľné záhony. Zbierame jesenný šalát, vysievame špenát. Vysádzame kontajnerové ihličnany a vždyzelené dreviny.

03. – 05.09.2022 (dni plodov)

Odrežeme moniliózou napadnuté výhonky kôstkovín, pozbierame aj mumifikované plody. Plody napadnuté chorobou zo stromov okamžite odstraňujeme. Nedávame ich na kompost, ale ja potrebné ich spáliť. V prípade suchého počasia zavlažujeme hriadky, trávnik aj ovocné stromy. Na voľné záhony vysievame zelené hnojenie. Zberáme slivky, broskyne, stolové hrozno aj plodovú zeleninu.

06. – 07.09.2022 (dni koreňov)

Na voľné miesta v parenisku a skleníku môžeme vysievať rýchlo rastúce odrody reďkoviek. Pomaly chystáme jamy na jesennú výsadbu ovocných stromov. Delíme presádzame rebarboru – môžeme tak robiť v momente, keď jej zožltnú listy. Kompostujeme pozberové zvyšky. Po zbere strukovín a šalátu zrýľujeme záhony, aby pôda dobre uľahla do termínu výsadby jesenného cesnaku a cibule sadzačky.

08. – 09.09.2022 (dni kvetov)

Skontrolujeme chryzantémy. V tomto období by mali mať dostatok vlahy, inak budú slabšie kvitnúť. Odoberáme odrezky z muškátov, brečtanu a fikusu. Presádzame trvalky. Prenesieme letnené izbové rastliny vrátane citrusov a citlivejších balkónoviek dovnútra, nízke nočné teploty im neprospievajú.

10. – 11.09.2022 (dni listov)

Vysádzame kontajnerové ihličnany, vždyzelené dreviny. Skrátime výhonky levandule, stále môžeme deliť trsy rebarbory. Venujeme sa čistiacim prácam v skleníku, parenisku, skladových priestoroch i jazierku.

12. – 13.09.2022 (dni plodov)

Zbierame jesenné odrody hrušiek, jabĺk a sliviek. Zeleninu a ovocie neuskladňujeme spolu v jednej miestnosti. Kopeme jamy na jesennú výsadbu stromov a kríkov. Vysádzame okrasné popínavé dreviny. Zbierame popadané ovocie spod stromov.

14. – 15.09.2022 (dni koreňov)

Zbierame koreňovú zeleninu. Ak sme tak ešte neurobili a je priaznivé počasie, vysádzame jahody s koreňovým balom. Zakladáme nové kompostoviská. Zrýľujeme voľné záhony na výsadbu jesenného cesnaku a cibule sadzačky. Pripravíme koly na jesennú výsadbu ovocných stromov. Vysádzame cibuľoviny, dvojročné kvetiny, a trvalky na definitívne miesto buď na záhony, alebo do pekných dekoračných nádob.

16. – 18.09.2022 (dni kvetov)

Vyberáme zo zeme cibule mečíkov a georgín. Presádzame trvalky a sadíme jarné cibuľoviny a hľuznaté kvety. Začíname so zberom šípok. Citlivejšie letnené izbovky prenesieme dovnútra, pretože noci začínajú byť chladné. Balkónové kvety ešte môžeme chrániť pred chladom ľahkou textíliou. Odstraňujeme suché, polámané a choré výhonky trvaliek. Odstrihávame odkvitnuté kvety okrasných drevín (budleje, ibišteka či orgovánu).

19. – 20.09.2022 (dni listov)

Venujeme sa čistiacim prácam v skleníku, parenisku, fóliovníku a skladových priestoroch. Prihnojíme hlúboviny. Na voľné záhony môžeme vysievať zelené hnojenie. Podľa potreby kosíme, zavlažujeme či prihnojíme trávnik. K rododendronom a azalkám prisypeme rašelinu.

21. – 23.09.2022 (dni plodov)

Zbierame dozrievajúce ovocie, šípky, liečivé rastliny – aníz, fenikel, puškvorec… Do pôdy zarýľujeme kompost, alebo hnoj. Zbierame opadané ovocie, zdravé môžeme spracovať, oberáme plody. Skontrolujeme, či orechy nie sú napadnuté vrtivkou orechovou. Napadnuté zlikvidujeme. Ochrana proti vrtivke je aktuálna od júna.

24. – 25.09.2022 (dni koreňov)

Pokračujeme v rýľovaní voľných plôch. Vykopeme šarkou napadnuté slivky a marhule – treba ich spáliť, aby sa choroba nešírila na zdravé stromy. Zberáme koreňovú zeleninu, zo záhonov vyplievame burinu. Je najvyšší čas na výsadbu cibuľovín, dvojročných kvetín a trvaliek na definitívne miesto.

26. – 28.09.2022 (dni kvetov)

Zavlažujeme chryzantémy, aby pekne vykvitli na pamiatku zosnulých. Odstrihneme odkvitnuté kvety okrasných drevín (budleja, ibištek, orgován). Z pôdy vyberieme hľuzy mečíkov. Necháme ich pár dní rozložené v debničke. Očistíme ich, potriedime a potom skladujeme na tmavom, chladnom mieste až do jari.

29. – 30.09.2022 (dni listov)

Kosíme a zavlažujeme trávnik. Rast tráv sa teraz spomaľuje, voľné miesta v trávniku môžeme dosiať. Obdobie je tiež vhodné na položenie trávneho koberca. Rýľujeme voľné záhon, zapracujeme do nich pozberové zvyšky rastlín a kompost. Zbierame šalát, vysievame špenát. Vysádzame ihličnany a vždyzelené listnáče.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - január 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania Čemerica – vždyzelená trvalka, ktorá prekvapuje svojimi krásnymi kvetmi v zimnom období
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Čo s krušpánom, ktorý zničila vijačka a prečo týmto drevom nekúriť? Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Zvyšky zeleniny nevyhadzujte! O pár dní z nich môžete mať čerstvú vňať Hľadáte niečo nové na túto sezónu? Tieto netradičné druhy zeleniny dopestujete aj v našich podmienkach Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám