Lunárny kalendár pre záhradkárov - september 2022

  • 31.08.2022

September je mesiacom babieho leta, zberu plodov a prvých príprav na chladné jesenné dni. Vďaka lunárnemu kalendáru si môžete práce v záhrade naplánovať v súlade s mesačnými fázami.

Dieťa trhajúce jablko v záhrade

01. – 02.09.2022 (dni listov)

Kosíme a zavlažujeme trávnik, môžeme dosievať voľné miesta. Zrýľujeme voľné záhony. Zbierame jesenný šalát, vysievame špenát. Vysádzame kontajnerové ihličnany a vždyzelené dreviny.

03. – 05.09.2022 (dni plodov)

Odrežeme moniliózou napadnuté výhonky kôstkovín, pozbierame aj mumifikované plody. Plody napadnuté chorobou zo stromov okamžite odstraňujeme. Nedávame ich na kompost, ale ja potrebné ich spáliť. V prípade suchého počasia zavlažujeme hriadky, trávnik aj ovocné stromy. Na voľné záhony vysievame zelené hnojenie. Zberáme slivky, broskyne, stolové hrozno aj plodovú zeleninu.

06. – 07.09.2022 (dni koreňov)

Na voľné miesta v parenisku a skleníku môžeme vysievať rýchlo rastúce odrody reďkoviek. Pomaly chystáme jamy na jesennú výsadbu ovocných stromov. Delíme presádzame rebarboru – môžeme tak robiť v momente, keď jej zožltnú listy. Kompostujeme pozberové zvyšky. Po zbere strukovín a šalátu zrýľujeme záhony, aby pôda dobre uľahla do termínu výsadby jesenného cesnaku a cibule sadzačky.

08. – 09.09.2022 (dni kvetov)

Skontrolujeme chryzantémy. V tomto období by mali mať dostatok vlahy, inak budú slabšie kvitnúť. Odoberáme odrezky z muškátov, brečtanu a fikusu. Presádzame trvalky. Prenesieme letnené izbové rastliny vrátane citrusov a citlivejších balkónoviek dovnútra, nízke nočné teploty im neprospievajú.

10. – 11.09.2022 (dni listov)

Vysádzame kontajnerové ihličnany, vždyzelené dreviny. Skrátime výhonky levandule, stále môžeme deliť trsy rebarbory. Venujeme sa čistiacim prácam v skleníku, parenisku, skladových priestoroch i jazierku.

12. – 13.09.2022 (dni plodov)

Zbierame jesenné odrody hrušiek, jabĺk a sliviek. Zeleninu a ovocie neuskladňujeme spolu v jednej miestnosti. Kopeme jamy na jesennú výsadbu stromov a kríkov. Vysádzame okrasné popínavé dreviny. Zbierame popadané ovocie spod stromov.

14. – 15.09.2022 (dni koreňov)

Zbierame koreňovú zeleninu. Ak sme tak ešte neurobili a je priaznivé počasie, vysádzame jahody s koreňovým balom. Zakladáme nové kompostoviská. Zrýľujeme voľné záhony na výsadbu jesenného cesnaku a cibule sadzačky. Pripravíme koly na jesennú výsadbu ovocných stromov. Vysádzame cibuľoviny, dvojročné kvetiny, a trvalky na definitívne miesto buď na záhony, alebo do pekných dekoračných nádob.

16. – 18.09.2022 (dni kvetov)

Vyberáme zo zeme cibule mečíkov a georgín. Presádzame trvalky a sadíme jarné cibuľoviny a hľuznaté kvety. Začíname so zberom šípok. Citlivejšie letnené izbovky prenesieme dovnútra, pretože noci začínajú byť chladné. Balkónové kvety ešte môžeme chrániť pred chladom ľahkou textíliou. Odstraňujeme suché, polámané a choré výhonky trvaliek. Odstrihávame odkvitnuté kvety okrasných drevín (budleje, ibišteka či orgovánu).

19. – 20.09.2022 (dni listov)

Venujeme sa čistiacim prácam v skleníku, parenisku, fóliovníku a skladových priestoroch. Prihnojíme hlúboviny. Na voľné záhony môžeme vysievať zelené hnojenie. Podľa potreby kosíme, zavlažujeme či prihnojíme trávnik. K rododendronom a azalkám prisypeme rašelinu.

21. – 23.09.2022 (dni plodov)

Zbierame dozrievajúce ovocie, šípky, liečivé rastliny – aníz, fenikel, puškvorec… Do pôdy zarýľujeme kompost, alebo hnoj. Zbierame opadané ovocie, zdravé môžeme spracovať, oberáme plody. Skontrolujeme, či orechy nie sú napadnuté vrtivkou orechovou. Napadnuté zlikvidujeme. Ochrana proti vrtivke je aktuálna od júna.

24. – 25.09.2022 (dni koreňov)

Pokračujeme v rýľovaní voľných plôch. Vykopeme šarkou napadnuté slivky a marhule – treba ich spáliť, aby sa choroba nešírila na zdravé stromy. Zberáme koreňovú zeleninu, zo záhonov vyplievame burinu. Je najvyšší čas na výsadbu cibuľovín, dvojročných kvetín a trvaliek na definitívne miesto.

26. – 28.09.2022 (dni kvetov)

Zavlažujeme chryzantémy, aby pekne vykvitli na pamiatku zosnulých. Odstrihneme odkvitnuté kvety okrasných drevín (budleja, ibištek, orgován). Z pôdy vyberieme hľuzy mečíkov. Necháme ich pár dní rozložené v debničke. Očistíme ich, potriedime a potom skladujeme na tmavom, chladnom mieste až do jari.

29. – 30.09.2022 (dni listov)

Kosíme a zavlažujeme trávnik. Rast tráv sa teraz spomaľuje, voľné miesta v trávniku môžeme dosiať. Obdobie je tiež vhodné na položenie trávneho koberca. Rýľujeme voľné záhon, zapracujeme do nich pozberové zvyšky rastlín a kompost. Zbierame šalát, vysievame špenát. Vysádzame ihličnany a vždyzelené listnáče.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?