Lunárny kalendár pre záhradkárov - september 2021

  • 31.08.2021

September je mesiacom babieho leta, zberu plodov a prvých príprav na chladné jesenné dni. Vďaka lunárnemu kalendáru si môžete práce v záhrade naplánovať v súlade s mesačnými fázami.

Dieťa trhajúce jablko v záhrade

01. 09.2021 (deň kvetov)

Presvetľujeme ríbezle, egreše a kôstkoviny. Rozmnožujeme trvalky delením, sadíme narcisy, tulipány, modrice, hyacinty, krókusy, snežienky. Presádzame aj ľalie. Vyberáme im slnečné miesto a ľahkú, piesčitú pôdu.

02. – 03.09.2021 (dni listov)

Kosíme a zavlažujeme trávnik, môžeme dosievať voľné miesta. Zrýľujeme voľné záhony. Zbierame jesenný šalát, vysievame špenát.

04. – 05.09.2021 (dni plodov)

Odrežeme moniliózou napadnuté výhonky kôstkovín, pozbierame aj mumifikované plody. Plody napadnuté chorobou zo stromov okamžite odstraňujeme. Nedávame ich na kompost, ale ja potrebné ich spáliť. V prípade suchého počasia zavlažujeme hriadky, trávnik aj ovocné stromy.

06. – 08.09.2021 (dni koreňov)

Na voľné miesta v parenisku a skleníku môžeme vysievať rýchlo rastúce odrody reďkoviek. Pomaly chystáme jamy na jesennú výsadbu ovocných stromov. Delíme presádzame rebarboru – môžeme tak robiť v momente, keď jej zožltnú listy.

09. – 10.09.2021 (dni kvetov)

Skontrolujeme chryzantémy. V tomto období by mali mať dostatok vlahy, inak budú slabšie kvitnúť. Odoberáme odrezky z muškátov, brečtanu a fikusu. Presádzame trvalky.

11. – 12.09.2021 (dni listov)

Vysádzame kontajnerové ihličnany, vždyzelené dreviny. Zbierame ovocie a zeleninu – ale len na priamu spotrebu, obdobie nie je vhodné na skladovanie. Skrátime výhonky levandule, stále môžeme deliť trsy rebarbory.

13. – 14.09.2021 (dni plodov)

Zbierame jesenné odrody hrušiek, jabĺk a sliviek. Zeleninu a ovocie neuskladňujeme spolu v jednej miestnosti. Kopeme jamy na jesennú výsadbu stromov a kríkov. Vysádzame okrasné popínavé dreviny.

15. – 16.09.2021 (dni koreňov)

Zbierame koreňovú zeleninu. Ak sme tak ešte neurobili a je priaznivé počasie, vysádzame jahody s koreňovým balom. Zakladáme nové kompostoviská. Zrýľujeme voľné záhony na výsadbu jesenného cesnaku a cibule sadzačky. Pripravíme koly na jesennú výsadbu ovocných stromov.

17. – 18.09.2021 (dni kvetov)

Vyberáme zo zeme cibule mečíkov a georgín. Presádzame trvalky a sadíme jarné cibuľoviny a hľuznaté kvety. Začíname so zberom šípok. Citlivejšie letnené izbovky prenesieme dovnútra, pretože noci začínajú byť chladné. Balkónové kvety ešte môžeme chrániť pred chladom ľahkou textíliou. Odstraňujeme suché, polámané a choré výhonky trvaliek.

19. – 21.09.2021 (dni listov)

Venujeme sa čistiacim prácam v skleníku, parenisku, fóliovníku a skladových priestoroch. Prihnojíme hlúboviny. Na voľné záhony môžeme vysievať zelené hnojenie.

22. – 23.09.2021 (dni plodov)

Zbierame dozrievajúce ovocie, šípky, liečivé rastliny – aníz, fenikel, puškvorec… Do pôdy zarýľujeme kompost, alebo hnoj. Zbierame opadané ovocie, zdravé môžeme spracovať, oberáme plody.

24. – 26.09.2021 (dni koreňov)

Pokračujeme v rýľovaní voľných plôch. Vykopeme šarkou napadnuté slivky a marhule – treba ich spáliť, aby sa choroba nešírila na zdravé stromy. Zberáme koreňovú zeleninu, zo záhonov vyplievame burinu. Je najvyšší čas na výsadbu cibuľovín, dvojročných kvetín a trvaliek na definitívne miesto.

27. – 28.09.2021 (dni kvetov)

Zavlažujeme chryzantémy, aby pekne vykvitli na pamiatku zosnulých. Odstrihneme odkvitnuté kvety okrasných drevín (budleja, ibištek, orgován).

29. – 30.09.2021 (dni listov)

Kosíme a zavlažujeme trávnik. Rast tráv sa teraz spomaľuje, voľné miesta v trávniku môžeme dosiať. Obdobie je tiež vhodné na položenie trávneho koberca. Rýľujeme voľné záhon, zapracujeme do nich pozberové zvyšky rastlín a kompost. Zbierame šalát, vysievame špenát. Vysádzame ihličnany a vždyzelené listnáče.

 

 

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku