Čo vysadiť do tieňa pod veľký ovocný strom?

  • 07.12.2019

Máme taký klasický problém: uprostred záhrady máme veľkú starú marhuľu, pod ňou lavičku a riešime, čo vysadiť do jej okolia, pretože trávniku sa tu už roky nedarí.

Strom marhule

Možností je veľké množstvo. Súvislý pokryv ako náhradu trávnika pod korunou stromu dosiahnete napríklad machovičkou (Sagina subulata). Treba na to však dosť trpezlivosti a času, kým sa rozrastie do súvislej plochy. Prvé dva roky treba plochu ručne odburiňovať. Rovnaká alternatíva je machovec srstnatý (Cotula hispida). Vytvára veľmi nízku náhradu za trávnik aj pod stromami. Vyžaduje však starostlivosť hlavne v prvom roku po vysadení a takisto veľa trpezlivosti. Rýchlejšie rastie zimozeleň menšia (Vinca minor). Nevytvára síce taký nízky porast, ale jej výhodou je, že sa rozrastá podobne ako jahody – poplazmi. Veľmi rýchlo porastie skyprenú plochu, darí sa jej v tieni a krásne kvitne. Vydrží aj občasnú záťaž.

Mohlo by vás zaujímať: Ako na rekonštrukciu tienistej záhrady

Použiť môžete aj pachysandru vrcholovú (Pachysandra terminalis), ktorá je typická lesná podrastová trvalka. Je vyššia ako predchádzajúce alternatívy, ale pod stromami sa jej darí a znesie aj to, keď cez ňu občas prejdete. Klasikou je brečtan, ktorý rastie v každom tieni a dokáže rýchlo porásť aj plochu pod stromom. Výhodou je okrem rýchleho rastu aj to, že mu nevadí, keď sa budete po ňom špacírovať. Má totiž výbornú regeneračnú schopnosť a dokáže rýchlo porásť pošliapané či poškodené miesta.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade