Rakovina ovocných stromov (nádory na stromoch)

V dôsledku rakoviny stromov sa kôra na konároch alebo na kmeni trhá, nad ranami sa tvorí hojivé pletivo, zároveň vznikajú rôzne uzlovité závaly, novotvary, nádory.

Prejavy

Na vzniku tohto ochorenia sa podieľajú viaceré parazitické huby, baktérie, niekedy aj mráz. V dôsledku ochorenia sa kôra na konároch alebo na kmeni trhá, rany sa na povrchu stále viac šíria a otvárajú, alebo sa nad ranami tvorí hojivé pletivo, zároveň vznikajú rôzne uzlovité závaly, novotvary, ktoré sú najmä v zime viac viditeľné. Napadnuté bývajú predovšetkým oslabené stromy rastúce na nevhodných stanovištiach, ktoré trpia nedostatkom niektorých živín.

Chemická ochrana

Vhodný je postrek kmeňov a konárov v rizikovejších podmienkach meďnatými prípravkami, použiť možno napríklad Kuprikol 50 alebo Cuproxat SC.

Ekologická ochrana

Dôkladné odstránenie a vyčistenie rán, zlikvidovanie celých napadnutých konárov alebo aj drevín.

Prevencia

Dodržiavanie optimálnych pestovateľských podmienok, najma treba zabezpečiť dostatok svetla, vlahy a kvalitný prísun živín. Potrebný je priebežný predjarný rez a nezanedbávať každoročný predjarný postrek.

rakovina ovocných stromov; hrče na kmeni ovocných stromov; vypukliny na kôre ovocných stromov; novotvary na ovocných stromoch; praskliny na kôre stromov; choroby stromov; ovocné stromy