Šarka marhúľ (škvrny na listoch marhule, kruhy na marhuliach)

Škvrny a prúžky na listoch marhúľ, belavé kresby a kruhy na plodoch marhúľ spôsobje vírusové ochorenie šarka. Prečítajte si, ako zasiahnuť.

Prejavy

Na listoch marhúľ sa šarka prejavuje vo forme žltozelených alebo bledozelených prúžkov alebo škvŕn. Intenzívnejšie sú v prvej časti vegetačného obdobia. Na plodoch marhúľ sa šárka prejaví tesne pred ich dozretím a to väčšími belavými kresbami a krúžkami. Veľakrát sa v miestach týchto škvŕn plody deformujú. Dužina je vláknitá a má nevýraznú chuť. Na kôstkach marhúľ sa šarka prejavuje tvorbou belavých škvŕn, ktoré pretrvajú aj po vysušení.

Chemická ochrana

Potrebné je monitorovať výskyt vošiek a v prípade výskytu je nevyhnutná ich dôsledná likvidácia. Vošky totiž prenášajú tento vírus z chorých na zdravé stromy. Použiť možno prípravok Karate ZEON 5 CS.

Ekologická ochrana

Ak spozorujeme na stromoch vošky, treba ich ekologicky odstrániť. V prípade napadnutia šarkou je nevyhnutná likvidácia všetkých napadnutých stromov, pretože sú silným zdrojom infekcie pre všetky zdravé stromy v okolí.

Prevencia

Pestovanie voči šarke odolnejších kultivarov. Výber vhodného stanovišta, primeraný závlahový a výživový režim, pravidelný rez najmä maldých jedincov. Použitie zdravého výsadbového aj množiteľského materiálu. Potrebné je klásť dôraz na predjarný postrek.

šarka marhúľ; bledasté škvrny na listoch marhúľ; deformácia plodov marhúľ; vláknitá dužina plodov marhúľ; belavé škvrny na kôstkach marhúľ; škvrny na marhuliach; marhule; choroby marhúľ

Tagy: marhule | vírusy