Čo vysadiť do úzkeho pásu v tienistej časti záhrady?

  • 02.05.2020

Prerábali nám terasu a trávnik zostal na mnohých miestach poškodený. Potrebovala by som poradiť, čo sa dá urobiť s úzkym pásom trávnika popri dome v tienistej časti. Uvažujem aj o vysadení tieňomilných trvaliek.

Trvalky v tieni pri chodníku

Netuším, aký úzky je priestor popri vašom dome, ale podľa toho, čo píšete, teda že tu panuje tieň, odhadujem, že veľmi široký asi nebude. Ak tu nie je plocha na hry s deťmi alebo miesto na rodinné pikniky, ale ide o koridor, ktorý umožňuje dostať sa z predzáhradky popri dome do záhrady, posledná vaša veta je vlastne odpoveď na otázku.

V trvalom tieni budovy nemá zmysel trápiť sa s udržiavaním ťažko udržateľného trávnika, ktorý dokonca ani nemá inú funkciu, iba byť zelenou pohľadovou plochou. Rovnakú funkciu majú aj trvalkové záhony, ktoré zďaleka nepotrebujú takú starostlivosť a také vstupy energií, peňazí a času, ako trávnik. Navyše, ak zvolíte druhy, ktoré tieň milujú, bude to nádherný priestor, ktorým budete radi prechádzať. Ak sem aspoň sčasti zasahuje aj pohľad z terasy, je to o dôvod navyše uprednostniť trvalky, aby sa bolo z terasy na čo pozerať. Skúste kombinácie z druhov kopytník (Asarum), funkia (Hosta), pakost (Geranium), pachysandra (Pachysandra), valdštajnka (Waldsteinia) alebo dokonca pochôdznu zimozeleň menšiu (Vinca minor) či väčšiu (Vinca major).

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: archív redakcie
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Láska na prvý pohľad a veľká spokojnosť aj po roku bývania