Čo vysadiť do úzkeho pásu v tienistej časti záhrady?

  • 02.05.2020

Prerábali nám terasu a trávnik zostal na mnohých miestach poškodený. Potrebovala by som poradiť, čo sa dá urobiť s úzkym pásom trávnika popri dome v tienistej časti. Uvažujem aj o vysadení tieňomilných trvaliek.

Trvalky v tieni pri chodníku

Netuším, aký úzky je priestor popri vašom dome, ale podľa toho, čo píšete, teda že tu panuje tieň, odhadujem, že veľmi široký asi nebude. Ak tu nie je plocha na hry s deťmi alebo miesto na rodinné pikniky, ale ide o koridor, ktorý umožňuje dostať sa z predzáhradky popri dome do záhrady, posledná vaša veta je vlastne odpoveď na otázku.

V trvalom tieni budovy nemá zmysel trápiť sa s udržiavaním ťažko udržateľného trávnika, ktorý dokonca ani nemá inú funkciu, iba byť zelenou pohľadovou plochou. Rovnakú funkciu majú aj trvalkové záhony, ktoré zďaleka nepotrebujú takú starostlivosť a také vstupy energií, peňazí a času, ako trávnik. Navyše, ak zvolíte druhy, ktoré tieň milujú, bude to nádherný priestor, ktorým budete radi prechádzať. Ak sem aspoň sčasti zasahuje aj pohľad z terasy, je to o dôvod navyše uprednostniť trvalky, aby sa bolo z terasy na čo pozerať. Skúste kombinácie z druhov kopytník (Asarum), funkia (Hosta), pakost (Geranium), pachysandra (Pachysandra), valdštajnka (Waldsteinia) alebo dokonca pochôdznu zimozeleň menšiu (Vinca minor) či väčšiu (Vinca major).

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: archív redakcie
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Viete, ako pestovať zornicu? Odborníčka radí, aký substrát vybrať, či je dôležitá veľkosť kvetináča a čo s ňou po odkvitnutí Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám Stonkový zeler sa pestuje podobne ako buľvový, semienka vysievame práve teraz