Elixír dlhovekosti, afrodiziakum a výborný dezinfekčný prostriedok: Rozmarín v sebe skrýva oveľa viac

 • 24.08.2022

Vôňa rozmarínu dokáže rozvibrovať zmysly, no nie každému je jeho výrazná aróma po chuti. Rozmarín však nemusíte využívať iba v kuchyni, môžete ho zaradiť do svojej bylinkovej lekárničky. Patrí totiž medzi najprospešnejšie liečivé bylinky.

Rozmarínové vetvičky
Foto: Shutterstock

Vonia vám rozmarín?

Už samotná vôňa rozmarínu dokáže zlepšiť kognitívne funkcie. Neveríte? Inhalovanie rozmarínového esenciálneho oleja pomôže rozprúdiť krv do celého tela vrátane mozgu. Rozmarín dokáže nabudiť, dodať energiu, zlepšiť vnímanie a zvýšiť pozornosť. Rozmarín zlepšuje pamäť, redukuje úzkostné stavy. Podobne ako vôňa mäty, aj rozmarín zlepšuje náladu a prekvapivo aj fyzickú výkonnosť.

Rozmarín patrí, rovnako ako čučoriedky či granátové jablko, medzi superpotraviny. Podľa mnohých štúdií má tiež výrazné dezinfekčné účinky.

Bylinka pre dlhý a zdravý život

Rozmarín obsahuje množstvo antioxidantov, má teda antioxidačné, antibakteriálne, antivírusové a protizápalové účinky. Vďačí za to najmä kyseline rozmarínovej. Rozmarín preukázateľne zlepšuje pamäť, ochraňuje mozgové bunky a znižuje riziko neurodegeneratívnych ochorení (napr. demencia a alzheimerova choroba). Podporuje cirkuláciu krvi a funkciu srdca tým, že rozširuje cievy. Znižuje hladinu zlého cholesterolu. Rozmarín tiež uvoľňuje kŕče, upravuje trávenie a pozitívne pôsobí na funkciu pečene. Tlmí aj gynekologické zápaly.

Rozmarín obsahuje éterické oleje, silice, flavonoidy, fenolové kyseliny (vrátane kyseliny rozmarínovej), terpenoidy, triesloviny, saponín, vitamíny B, C, K, minerály, najmä vápnik, horčík a železo, omega 3 a 6 mastné kyseliny.

Rozmarín v minulosti

Ľudoví liečitelia používali rozmarín ako diuretikum z dôvodu jeho výrazných močopudných účinkov, a tiež ako prostriedok pri zápaloch obličiek, na potenie, pri bolestivej menštruácii, kŕčoch, zápaloch žlčníka a žalúdka. Aj v dávnej minulosti poznali jeho liečivé účinky. Využívali ho pri príprave jedál, či ako kadidlo. Rozmarínové obklady slúžili ako prostriedok na liečenie svrabu a iných kožných chorôb. Rozmarínové vetvičky zavesené na krku mali slúžiť ako ochrana proti moru.

Rozmarín
Foto: Shutterstock

Liečivé účinky rozmarínu:

 • podporuje imunitný systém
 • podporuje trávenie (zabraňuje nafukovaniu)
 • má antiseptické účinky
 • stimuluje činnosť mozgu
 • zvyšuje koncentráciu a bdelosť
 • potláča únavu
 • zlepšuje náladu
 • pomáha pri nízkom tlaku (zvyšuje krvný tlak)
 • podporuje prekrvenie celého tela
 • pôsobí ako antireumatikum
 • má močopudný účinok a udržuje zdravie močových ciest
 • má očistný a detoxikačný účinok
 • zvyšuje chuť do jedla

Recept na dlhovekosť? Rozmarín!

Niekoľko rokov dozadu prebiehal výskum v malej dedinke Acciaroli neďaleko Neapola. Vedcov zaujal fakt, že obyvatelia dosahujú extrémne vysoký vek. Dedina s minimom obyvateľov sa pýši desiatkami ľudí, ktorí dosiahli storočnicu. Zaujímavý je aj fakt, že takmer netrpia chorobami spojenými so starobou, akými sú srdcovo-cievne ochorenia, šedý zákal či neurodegeneratívne ochorenia. Nepochybne je tento fakt dôsledkom výbornej mediteránskej klímy a zdravého spôsobu života.

Aké je prepojenie s rozmarínom? Výskumníci zistili, že obyvatelia dedinky konzumujú až zarážajúco veľké množstvo rozmarínu. Využívajú ho aj ako náhradu soli. Dochucujú ním takmer všetky jedlá od omáčok cez šaláty, prílohy, zeleninu, no aj dezerty. Pravidelné využívanie rozmarínu má vplyv aj na udržanie optimálnej telesnej hmotnosti. Rozmarín má navyše v tomto podnebí, v suchej a slnečnej klíme, schopnosť produkovať vyššie množstvo éterických olejov.

Rozmarín na drevenom stole
Foto: Shutterstock

Po afrodiziakum nemusíte chodiť ďaleko

Obyvatelia dedinky Acciaroli sú presvedčení o tom, že práve láska je jeden z dôvodov ich dlhovekosti. A skutočne. Prezentujú sa nezvykle aktívnym sexuálnym životom vo vyššom veku.

Ľudia odnepamäti hľadali spôsoby, ako zvýšiť libido, túžbu, výkonnosť a plodnosť. Počnúc storočiami sa zázračné, v danom čase overené, recepty dramaticky menili. Kým v starovekom Ríme verili v silu holubích vajec či krvi netopiera, v Grécku podporovali konzumáciu cibule, cesnaku a póru. Henrich IV. nedal dopustiť na španielske mušky a neskôr bojovala o prvenstvo špargľa, ktorá bola ako hriešna plodina zakázaná v kláštoroch.

Za tradičné slovenské afrodiziakum sa paradoxne považuje med. Libido vraj najviac podporí med z rozmarínu. Účinok rozmarínu sa údajne zvyšuje aj v kombinácii s mrkvou. Podľa slovenských tradícií rozmarín rozhodne patrí na svadobnú hostinu, predovšetkým na výzdobu ženíchovho pierka . Zdobia sa ním svadobné stoly, kytice a aj svadobný hostia :). Je symbolom lásky, vernosti a spokojného, naplneného manželského života.

Vedeli ste, že názov afrodiziaká pochádza od afrodízií, voľných slávností usporiadaných na počesť gréckej bohyne lásky Afrodity?

Rozmarínový med
Foto: Shutterstock

Pestovanie rozmarínu

Rozmarín lekársky pochádza z južnej Európy a Stredozemného mora. Je to odolný vždyzelený poloker, ktorý poľahky zvládne aj sucho a teplo. Naopak, chlad príliš neobľubuje a nie je mrazuvzdorný. Pestuje sa väčšinou ako dekoratívna rastlina v záhrade, kde zároveň pomáha odpudzovať škodcov. Zakvitne na začiatku leta a na jeseň kvietkami bielej, modrej, ružovej alebo fialovej farby. Rovnako dobre si však rozmarín viete vypestovať aj v kvetináči. Pri poklese teplôt pod 5 ° C je vhodné rozmarín premiestniť do vnútorných priestorov.

Listy rozmarínu majú charakteristickú arómu, čiastočne pripomínajú ihličnany, predovšetkým borovicu s vôňou mäty a korenia. Svoju vôňu nestráca ani tepelnou úpravou, preto je rozmarín obľúbený pri pečení a grilovaní na ochutenie mäsa, rýb a príloh.

Rozmarín v našich podmienkach dosahuje štandardne výšku do jedného metra, no pri ideálnych stredomorských podmienkach dorastá do výšky až troch metrov. Zbierajú a používajú sa zelené stonky s listami. Použiť ho môžeme čerstvý i sušený, rovnako v podobe oleja alebo tinktúry.

Pozor! Rastlina je vo väčších dávkach jedovatá. Neodporúča sa na vnútorné ani vonkajšie použitie u tehotných žien, pretože môže zvýšiť riziko potratu. Vo vysokých dávkach môže rozmarín spôsobiť kŕče a zvracanie.

Rozmarín
Foto: Shutterstock

Pripravte si liečivý čaj z rozmarínu

Rozmarínový čaj si pripravíme veľmi jednoducho, pričom dávkovaním a časom lúhovania vieme ovplyvniť množstvo účinných látok v ňom. 5 gramov sušených alebo čerstvých listov rozmarínu zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať podľa potreby od 30 sekúnd po 5 minút.

Platí pravidlo čím vyššia dávka, tým kratšia doba lúhovania. Ak lúhujeme čerstvé rozmarínové listy kratšiu dobu, môžeme ich zalievať na viackrát. Pijeme niekoľkokrát denne.

Čaj z rozmarínu
Foto: Shutterstock

Vonkajšie použitie rozmarínu

Rozmarín je využiteľný v rôznych podobách. Používa sa vo forme mastí, oleja, tinktúr, odvarov. Rozmarín dokáže dôkladne vyčistiť pleť, zbaviť ju nečistôt, zväčšených pórov a akné. Vhodný je predovšetkým na mastný typ pleti. Využiť ho môžete nielen ako pleťovú vodu, ale aj ako vlasové tonikum. Vhodný je aj na ekzémy, rôzne poranenia kože a pomliaždeniny. Zvoľte formu obkladov alebo si odvar pridajte do kúpeľa. V aromaterapii sa rozmarín využíva najmä na bolesť svalov a celkové uvoľnenie.

Sušené vetvičky rozmarínu sú výborným preventívnym prostriedkom proti moliam a inému hmyzu.

Dezinfekcia v podobe aromatického rozmarínu

V minulosti bol rozmarín známy ako jeden z mála dezinfekčných prostriedkov. Rozmarín má nepopierateľne antiseptické účinky, pôsobí antibakteriálne, pomôže ako dezinfekcia pri ranách a kožných chorobách a využiteľný je aj v podobe dezinfekčnej ústnej vody. V podobe éterického oleja pomôže rozmarín dezinfikovať prostredie okolo nás, jeho éterické oleje majú silné antimikrobiálne a antivirotické účinky.

Sušený rozmarín
Foto: Shutterstock

Vyrobte si domáci dezinfekčný prostriedok

Hrnček vody nechajte zovrieť a nasypte do nej hrsť rozmarínových listov. Nechajte variť iba mierne, kým voda nestmavne. Preceďte a nechajte vychladnúť. Odvarom môžete dezinfikovať akékoľvek povrchy.

Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť
Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Kvasená zelenina je chutná a podporí našu imunitu. Spoznajte 3 jednoduché spôsoby fermentácie Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik