Exotická hadia ľalia oživí každý kút aj bez náročnej starostlivosti. Majte oči na stopkách, práve kvitne!
V záhradách sa čoraz častejšie objavujú rastliny, ktoré pútajú svojou unikátnosťou a vzácnosťou. Medzi ne môžeme zaradiť aj ľaliovku srstnatú, ľudovo „ľalia hadia“.
Mýtický Tricyrtis hirta, niekedy označovaný ako ľaliovka srstnatá alebo ľudovo „hadia ľalia“. Má čarokrásne kvety, ktoré vás ohromia najmä pri bližšom pohľade. Možno ju poznáte skôr pod názvom „záhradná orchidea“, ale medzi orchidey nepatrí.
Pochádza z čeľade ľaliovitých z Himalájí, rastie i v Japonsku a na Taiwane. Poznáme asi do 20 druhov, no najčastejšie sa v záhradách objavuje práve tento. V kultúre je rozšírených viac jemne sa odlišujúcich kultivarov, napríklad ‘Myazaki’, ‘Purple Tower’ či ‘Kohaku’.
Ako pestovať hadiu ľaliu
V záhrade obľubuje polotienisté až tienisté stanovište, vlhkejšie miesta s humusovitou pôdou s mierne kyslou reakciou. Dorastá do výšky 50 – 80 cm, preto je dôležité nájsť miesta chránené pred silným vetrom a zabezpečiť zimnú ochranu. Obvykle postačí nastielanie mulčom, napríklad slamou, prípadne ešte prikryť čečinou.
Ak nie je miesto výsadby prirodzene vlhké, je potrebné v sezóne myslieť na pravidelné zavlažovanie. V prípade vyhovujúcich podmienok sa postupne rozrastá, odkopkami ju môžeme potom množiť.
Kvitnutie tejto rastliny prichádza až na konci sezóny, čo ju robí o to cennejšou v období, keď už väčšina druhov nekvitne. U nás sa dá často kúpiť ako korene na výsadbu spolu s cibuľovinami a podzemkatými koreňmi v záhradných centrách. Pri kúpe koreňov je dôležité skontrolovať stav a kvalitu, aby neboli príliš presušené, čo by mohlo znemožniť jeho prebudenie.
Ak jej nájdete vhodné miesto, je to čarovná a dlhoveká rastlinka, ktorá zvýši hodnotu výsadby svojou exkluzívnosťou.
Galéria k článku
Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock
Ahojte, drahý mi priniesol z výstavy cibuľku ľalií, neviem presne aký je to druh…