Radíme záhradkárom: Kedy odložiť a ako strihať anjelské trúby?

  • 11.09.2022

Mohli by ste mi poradiť, kedy sa majú odložiť anjelské trúby? Ako a kedy ich treba strihať?

Anjelske trúby
Foto: Shutterstock

Anjelské trúby (Brugmansia) v našich podmienkach nedokážu prezimovať vonku, preto ich treba zazimovať už pred prvými mrazmi. Od konca augusta ich už nehnojíme, čím ich pripravujeme na obdobie pokoja.

Na zazimovanie vyberieme svetlé miesto s teplotou v rozmedzí od 8 do 15 °C, prípadne aj tmavú miestnosť, no v nej zvyčajne zhodia listy. V ich prípade sa však netreba obávať, v jarnom období listy znovu narastú. Počas zimovania výrazne obmedzíme zálievku.

Po prenesení do interiéru rastliny skrátime, no ak chceme, aby v budúcom roku bohato kvitli, režeme iba v tzv. „kvitnúcom regióne“, čiže nad vytvorenými uzlami (nad vetvením v tvare Y). Brugmansie kvitnú na nových výhonkoch, takže ak chceme dosiahnuť bohaté kvitnutie, režeme ich aj počas sezóny, no vždy iba nad vetvením Y.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing.Jarmila Králová, PhD, Arborétum Mlyňany SAV
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť
Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Kvasená zelenina je chutná a podporí našu imunitu. Spoznajte 3 jednoduché spôsoby fermentácie Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik