Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda

  • 01.10.2022

Čím sa vyznačuje japonská záhrada, akého by mala mať ducha a čo je pre ňu charakteristické? Ktoré rastliny sú pre ňu typické? 

japonská záhrada
Foto: Shutterstock

Hneď na úvod treba povedať, že je rozdiel medzi japonskou záhradou v európskom chápaní a skutočnou japonskou záhradou. Skutočná japonská záhrada by sa asi väčšine z nás až tak veľmi nepáčila.

Hovorme skôr o predstave japonskej záhrady v našom ponímaní, alebo ešte lepšie, o ilúzii ďalekého východu, ktorú si na svojej záhrade môžeme vytvoriť. Dá sa to už len tým, že použijeme kombináciu ázijských druhov rastlín.

Ktoré rastliny navodia atmosféru japonskej záhrady?

Typické pre takýto typ záhrady sú rododendrony, azalky alebo pieris japonský. Atmosféru ázijskej záhrady skvelo podčiarkujú rôzne ozdobné trávy, ako je ostrica japonská či ozdobnica čínska. Ako solitér by nemal chýbať ani drieň ázijský či japonský červenolistý javor a do podrastu sa hodí machovnička a funkia.

Toto všetko v správnom pomere dokáže vytvoriť dojem exotickej záhrady, pripomínajúcej tú japonskú. No nesmieme zabúdať na tú najtypickejšiu rastlinu ďalekého východu – bambusy. Sú úplne samostatnou kapitolou, pretože s ich pomocou môžeme vytvoriť celý lesík alebo len zelené pozadie farebnej kompozícii z vyššie uvedených druhov v popredí.

Vodný prvok v japonskej záhrade
Foto: Shutterstock

Vodný prvok umocní dojem exotiky

Začlenenie jazierka alebo vodného toku síce nie je nevyhnutne potrebné, no je pravdou, že voda v akejkoľvek podobe umocní dojem exotickej ázijskej záhrady.

Ďalšou kapitolou je priestorová kompozícia. Napríklad si môžete spraviť akési ostrovčeky z prísne strihanej zelene, medzi ktorými je jemná kamenná drvina alebo mlat a trávnik úplne chýbajú, čo je rovnako jedna z možných interpretácie ázijskej záhrady.

Popravde fantázii sa medze nekladú a už som videl obrovské množstvo variácií na japonské záhrady, viac i menej vydarené. Krása je však subjektívna a to, čo jeden považuje za gýč, sa druhému môže páčiť.

Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade?