Agapant africký očarí svojimi nádhernými guľovitými súkvetiami. Viete ako ho správne pestovať?

  • 25.05.2022

Agapant africký (Agapanthus africanus), nazývaný aj kalokvet či africká ľalia, sa u nás stáva čoraz obľúbenejšou rastlinou.

Agapant
Foto: Shutterstock

Táto zaujímavá trvalka pochádza z Afriky a počas letných mesiacov nás očarí svojimi dlhými úzkymi tmavozelenými listami. Spomedzi listov vyrastajú dlhé stonky s veľkými súkvetiami, ktoré sú zložené z malých zvončekovitých kvietkov modrej či bielej farby, guľovitého tvaru. Kvitnú počas leta, najkrajšie sú v júli a v auguste.

Kde sa mu bude dariť?

Agapant miluje teplé a dostatočne svetlé stanovište, chránené pred vetrom. Vynikne na záhonoch, no v našich podmienkach ho pestujeme častejšie ako črepníkovú rastlinu, nakoľko v ňom lepšie prosperuje. Agapantom sa najviac darí, ak sú v črepníku ako solitéry.

Sú to pomerne vysoké rastliny, v čase kvitnutia kvety dosahujú výšku 60-90 cm, šírku 45-70 cm v závislosti od kultivaru, preto ich kvôli stabilite sadíme do väčších črepníkov. Črepníky naplníme záhradným substrátom s prímesou piesku, na dno črepníka dáme drenážnu vrstvu z malých kamienkov. Nezabudneme zabezpečiť dobrý odtok prebytočnej vody.

Agapant vyžaduje dostatočnú zálievku, no nesmieme ho preliať. Pri nadmernej zálievke rastlina reaguje žltnutím koncových špičiek listov, ktoré je signálom zahnívania koreňov. V zimnom období zálievku obmedzíme.

Agapanty v črepníkoch
Foto: Shutterstock

Presádzanie nemá rád, odkvitnuté kvety odstraňujeme

Rastliny vydržia v jednom črepníku dlhú dobu bez presádzania. Agapant nemá rád presádzanie, darí sa mu v plne prekorenenom črepníku. Platí pravidlo, že čím viac je črepník prekorenený, tým krajšie a bohatšie rastlina kvitne.

Odkvitnuté kvety treba pravidelne odstraňovať, aby sme rastlinu chránili pred zbytočným vysilením a zároveň tak podporíme i ďalšie kvitnutie. Presádzame ho až v čase, keď korene vytŕčajú z črepníka (mnohí pestovatelia presádzajú až v čase, keď sa črepník zdeformuje, alebo praskne).

Agapant
Čím viac je črepník prekorenený, tým krajšie a bohatšie agapant kvitne. Foto: Shutterstock

Rozmnožovanie a hnojenie

Prerastené a príliš veľké rastliny je možné rozdeliť, čím rastlinu zároveň rozmnožíme. Agapanty sa dajú množiť i výsevom dozretých semien.

V čase vegetácie vyžadujú hnojenie raz týždenne – v jarnom období hnojivom bohatším na dusík, ktoré zabezpečí rast a vývin listov, v neskoršom období hnojivom obohateným o fosfor a draslík, ktoré zabezpečí bohaté kvitnutie a vyzretie rastliny. Pozor však na prehnojenie, to sa prejavuje žltnutím listov. Platí zásada, že hnojíme vždy po polievaní, na dobre zavlažený substrát.

Agapanty v nádobách na terase
Foto: Shutterstock

V našich podmienkach ho musíme zazimovať

Agapant v našich podmienkach neprezimuje, preto je potrebné v zimnom období jeho zazimovanie. Zazimovávame už pred príchodom prvých prízemných mrazov, pretože i slabší mráz dokáže poškodiť mladšie rastliny, ktoré majú slabo vyvinuté korene.

Črepníky prenesieme do svetlej miestnosti, s teplotou od +5 do +12°C, prostrediu prispôsobíme i zálievku. Rastliny nedávame zimovať na miesta, kde môže byť prievan, ani k vykurovacím telesám. Dodržanie správnych podmienok zazimovania je veľmi dôležité, pri nesprávnom zazimovaní rastliny nebudú v nasledujúcom roku kvitnúť, iba vyháňať listy.

Ktorý si vybrať?

Ak by ste chceli agapanty pestovať, v obchodoch sú bežne dostupné. Medzi najkrajšie kultivary patria „Donau“, „Blue Moon“, z bielych kultivarov je nádherný kultivar „Bressingham White“.

Text: Text: Ing. Jarmila Králová, PhD., Arborétum Mlyňany SAV
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?