Jablone: Prvý krok k bohatej úrode je správna výsadba

  • 06.04.2018

Stromček vyberáme vždy podľa odrody a podpníka, termín zberu úrody, farba plodov a ich chuť by mali byť až ďalším kritériom. Samotná výsadba je pritom jednoduchá a spočíva v niekoľkých krokoch. Každý z nich má však svoj význam a nemôžeme ani jeden vynechať. 

Jablone: Prvý krok k bohatej úrode je správna výsadba

Postup

1. VÝKOP JAMY

Výkop jamy

Súčasné slabo rastúce podpníky sú veľmi plytko koreniace, veľké jamy sú pre ne zbytočné, a preto ich nevyžadujú. Jama by mala mať veľkosť vedra.

2. ZREŽEME KORENE

Zrežeme korene

Odstránením končekov koreňov oživíme rezné rany, vďaka čomu sa zlepší prietok vody do rastliny a stromčeky sa tak jednoduchšie a rýchlejšie ujmú.

3. OPORNÝ KOLÍK

Oporný kolík

Do stredu jamy zatlčieme kolík, ktorý bude pre stromček najbližších pár rokov oporou. Spodnú časť opálime nad ohňom, aby sme zvýšili jeho životnosť.

4. PRISYPEME KORENE

Prisypeme korene

Stromček vložíme do jamy a prisypeme polovicu zeminy ku koreňom. Stále ním pritom potriasame, aby sa zemina dostala do každej medzery medzi koreňmi.

5. UTLAČÍME ZEMINU

Utlačíme zeminu

Prisypanú zeminu nohou utlačíme, pričom stromček držíme v potrebnej výške tak, aby bolo miesto štepenia pri štíhlom vretene 10 – 20 cm nad zemou.

6. ZALEJEME KORENE

Zalievanie stromčeka

Utlačenú zeminu medzi koreňmi zalejeme. O malú chvíľu zálievku zopakujeme. Vďaka tomu priľne zemina rýchlejšie a dôkladnejšie ku koreňom.

7. DOSYPEME ZEMINU

Dosypanie zeminy

Dosypeme zeminu a utlačíme. Stromček je teraz dôkladne zafixovaný v pôde a korene sú obalené vlhkou zeminou, do ktorej môžu vrastať vlásočnice.

8. UVIAŽEME STROMČEK

Uväzovanie stromčeka

Aby sme fixáciu stromčeka podporili a definitívne uzavreli, upevníme stromček k zatlčenému kolíku. Použijeme na to špagát, lyko či iný viazací materiál.

9. POVÝSADBOVÝ REZ

Povýsadbový rez

Veľmi dôležitou súčasťou výsadby je aj povýsadbový rez, ktorým zbavujeme stromček nadbytočných výhonov a cielene usmerňujeme jeho následný rast.

10. ZREŽEME STREDNÍK

Stredník

Zrežeme ho 40 cm nad najvyšším rozkonárením. Na lepší odklon budúcoročných mladých výhonov vyslepíme pod najvrchnejším ponechaným púčikom ďalšie štyri.

11. VYSADENÝ STROMČEK

Vysadený stromček

Takto má vyzerať vysadený a ošetrený stromček, ktorý má najvyšší predpoklad správneho ujatia, aj následného vývoja do požadovaného tvaru.

Starostlivosť po vysadení

Na záver stromček opäť dôkladne zalejeme. S výdatnou zálievkou pokračujeme až do ujatia stromčeka a v prípade suchej jari aj v ďalších týždňoch. Po nástupe vegetácie následne začneme aj s doplnkovým prihnojovaním. Doprajeme stromom viaczložkové hnojivo, prípadne zapracujeme do povrchovej vrstvy vyzretý kompost.

Pozor pri balených výpestkoch

Pokiaľ vysádzame kontajnerované výpestky, rez koreňov, ako aj namáčanie výpestkov vo vode odpadajú. Stromčeky po vytiahnutí z kontajnerov jednoducho prenesieme do pripravenej jamy, zasypeme a utlačíme boky, potom dôkladne zalejeme.

Na trhu je dnes možné zaobstarať si aj balené výpestky, ktorých korene sú namočené v hydrogéli. Ten viaže permanentne na seba vodu, ktorá sa priebežne transportuje do rastliny. Preto ani tento druh výpestkov nie je potrebné namáčať vo vode, tento krok by bol kontraproduktívny. V prípade takýchto výpestkov končeky koreňov iba opatrne skrátime a stromčeky bez namočenia vysadíme opísaným štandardným spôsobom.

Výsadba stromčeka

Dobré rady

Výber podpníka

Pri výbere vhodného stromčeka musíme myslieť na to, v akom tvare ho chceme pestovať. Pokiaľ sa rozhodneme pre klasické korunkové tvary, zvolíme si stredne silno rastúci, prípadne i silnejšie rastúci podpník. Pokiaľ sa chceme pustiť do pestovania štíhlych vretien alebo iných intenzívnejších tvarov, rozhodne siahneme po podpníku M9 alebo po inom slabo rastúcom podpníku.

Výber odrody

Veľký dôraz kladieme tiež na výber vhodnej odrody. Na trhu je dnes veľké množstvo odrôd rezistentných proti chrastavitosti jabloní a ich kvalita je v prípade moderných odrôd veľmi vysoká. Uprednostníme preto radšej odrody z tejto skupiny, každoročne nám ušetria množstvo postrekov, t. j. peňazí a námahy, najdôležitejší je však zdravotný význam tohto kroku.

Pred výsadbou

Po prinesení stromčeka z predajne domov odstránime z koreňovej sústavy všetky mechanicky poškodené či nahnité korene. Následne mu zrežeme končeky ponechaných pevnejších koreňov. Tenšie vlásočnicové korene nechávame bez skrátenia. Takto upravený stromček ponoríme do vedra alebo suda s vodou, aby sa tam poriadne napil. Postačí na to 24 – 48 hodín. Po tomto čase je stromček dokonale pripravený na výsadbu.

 

 

Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád