Videonávod od mladého ovocinára: Výchovný rez jablone

  • 27.03.2020

Prinášame vám dva stručné videonávody výchovného rezu jablone. Jeho cieľom je dopestovanie žiadaného tvaru. Niekedy môže byť radikálny, čo vyvoláva obavy najmä u neskúsených záhradkárov.

Výchovný rez jablone

V prvej časti vám mladý ovocinár vysvetlí výchovný rez na jabloni odrody Melodie, podpník A2, vysokokmeň. Rez je radikálnejší, nakoľko bol v minulosti zanedbaný. Z tohto dôvodu boli nutné väčšie zásahy do koruny. V normálnom prípade by sa len skrátil stredník (alebo by nebolo potrebné ani to) a kostrové konáre by sa zakrátili  tak, aby predstavovali dĺžku dvoch tretín stredníka. Keďže sa jedná o stromy, ktoré budú v budúcnosti naozaj veľké, je tejto skutočnosti prispôsobený aj rez.

V druhej časti sa presunieme k výrazne zanedbanej jabloni odrody Rubinola. Pozor, nezamieňajme si výchovný rez s rezom udržiavacím. Na tomto videu sa strom nachádza v situácii, ktorá by nemala nastať nikdy, preto sú zásahy ešte radikálnejšie. Autor sa ospravedlňuje za krátke výpadky zvuku.

Pri stromoch na nižších podpníkoch je rez veľmi podobný. Ostáva zachovaná zásada, že všetky kostrové konáre sú o tretinu kratšie ako stredník, avšak jednotlivé “poschodia” ponechávame bližšie pri sebe.

Autor videa: Ľuboš Červený
Zdroj videa: Youtube
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku