Polievam japonskú vŕbu na kmienku každý večer, napriek tomu jej hnednú bieloružové lístky.
Usychanie listov japonskej vŕby môže byť spôsobené nesprávnou zálievkou alebo nekvalitnou pôdou. Foto: Shutterstock
Usychanie listov japonskej vŕby môže byť spôsobené nesprávnou zálievkou. Spôsob polievania a tým dostatok vlahy je potrebné zvažovať počas celého roka. V čase vegetácie je potrebné zabezpečiť výdatnú zálievku minimálne 1- až 2-krát týždenne v závislosti od teploty. Pozitívne tak ovplyvníte rast a rozvoj koreňového systému do hĺbky.
Pri častom a málo výdatnom polievaní sa voda nedostáva do dostatočnej hĺbky, čo spôsobuje, že korene sa vyvíjajú tesne pod povrchom pôdy. V teplých dňoch sa povrch pôdy prehrieva, voda sa rýchle odparuje, usychá a korene nemajú dostatok vlahy. Následkom môže byť práve uschýnanie mladých listov.
Schnutie a hnednutie listov môže spôsobiť aj pôda
Vo vašom prípade môže byť uschýnanie listov spôsobené aj nekvalitnou pôdou – píšete, že máte ílovitú. Táto pôda je ťažká, ľahko sa utlačí a zhutní, má potenciál zadržiavať veľa vody, a tak hrozí riziko zamokrenia, čo tiež môže mať za následok uschýnanie listov.
Odporúčam skontrolovať okolie koreňového balu a pôdu zjemniť a prevzdušniť, napríklad pridaním piesku, ktorý ju odľahčí.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Ing. Jarmila Králová, PhD, Arborétum Mlyňany SAV
Foto: iisfa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Milí záhradkári, chcel by som sa opýtať čo môže mať za nasledok toto