Jarný rez ovocných stromov: Kedy začať a ako postupovať?

  • 10.03.2021

Záhradkárom končí zimný oddych a začínajú mesiace plné práce. Pred povinnosťami nabitým aprílom vás čaká ešte o niečo pokojnejší marec, v ktorom sa okrem prípravy zeleninových priesad treba pustiť aj do prerezávania ovocných stromov. Viete, kedy začať a ako postupovať?

orezavanie stromov na jar
S príchodom jari čaká záhradkárov veľa povinností; Zdroj: Bigstockphoto.com

Pravidelný jarný rez je pre stromy veľmi dôležitý. Ak ho nezanedbáte, udržíte ich v dobrej kondícii a neskôr sa budete tešiť z bohatej úrody. Z ovocných stromov by ste ako prvé mali na jar strihať jablone a hrušky.

Kedy začať s jarným rezom jabloní a hrušiek?

S jarným rezom jabloní a hrušiek začnite vtedy, keď už nehrozia silné mrazy. To sa môže mierne líšiť podľa okresu, v ktorom sa nachádzate. V teplejších častiach Slovenska s prerezávaním začínajú už na konci februára, no najbezpečnejšie je začať v marci.

Ako postupovať pri jarnom reze: 2 základné kroky

Aj pri jarnom reze treba pamätať na to, že každý strom je iný a nie na všetky druhy sa dá použiť univerzálny postup. Najlepšie je, ak stromy pozorujete už počas roka, aby ste vedeli, ktoré vetvy sú slabšie, príliš neplodia alebo zavadzajú. Dva základné a jednoduché kroky by ste však mali dodržať stále.

1. Vyčistenie stromu

Najdôležitejším krokom je odstránenie všetkých chorých a polámaných konárov. Vďaka takémuto vyčisteniu strom omladíte a pripravíte na sezónu. Okrem zničených vetiev dajte preč aj konáriky rastúce príliš dohora a všetky výhonky z kmeňa, ktoré strom zbytočne oberajú o výživu.

Na odstránenie mladých a slabších konárikov použite nožnice. Poriadne ich naostrite, aby strom zbytočne nepoškodili a rez bol čistý a hladký. Na silné a staré konáre si vezmite ručnú alebo reťazovú pílu. Šikovným pomocníkom na takúto prácu je akumulátorová píla od EGO POWER+, ktorá je rovnako výkonná ako benzínová, no je tichšia, ľahšia a vďaka elektrickej batérii s dlhou výdržou aj ekologickejšia.

akumulatorova retazova pila ego power
S akumulátorovou pílou od EGO POWER+ ľahko odstránite aj silné a hrubé konáre; Zdroj: Egopower.sk

2. Presvetlenie koruny

Po tom, ako strom vyčistíte od všetkých zničených vetiev, sa môžete pustiť do presvetľovania. To je takisto veľmi potrebný krok, pretože ak by boli konáre príliš nahusto, plody by mali málo svetla. Presvetlenie vám môže pomôcť aj pri problémoch so škodcami a chorobami.

Ako prvé odstrihnite alebo odrežte krížiace sa konáre a konáre, ktoré rastú príliš nadol alebo smerujú do stredu koruny. Bezpečné a efektívne pílenie konárov priamo v korune stromov bez potreby použitia rebríka zvládnete najlepšie s vyvetvovacou pílou, ktorá je jedným z 9 možných nadstavcov multi-toolu od EGO POWER+. Potom od stromu odstúpte, aby ste sa zistili, či ešte vôbec treba pokračovať.

Ak sa vám strom stále zdá hustý, môžete dať preč vetvy, ktoré rastú jedna nad druhou, alebo tie, ktoré zvierajú príliš veľký uhol so stredom stromu a hrozí pri nich, že sa pod ťarchou plodov zlomia. Snažte sa korunu tvarovať tak, aby bol medzi jednotlivými konármi priestor 15 až 30 cm.

Multi Tool Chain Saw 2 1
Príliš hustý strom vám neprinesie viac úrody

Keď všetky choré a nepotrebné konáre odstránite, nezabudnite ich vyviezť preč, aby sa z nich na zdravé stromy nedostala nejaká choroba alebo škodce. Po úspešnom jarnom reze jabloní a hrušiek sa môžete pustiť do ďalších prác, pri ktorých vám môže šikovne poslúžiť aj záhradná technika od EGO POWER+.

Viac výkonnej a ekologickej záhradnej techniky nájdete na www.egopower.sk

 

Zdroj: PR VVED TECHNIKA, s. r. o.

Tagy: jar | píla | rez | škola rezu

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Láska na prvý pohľad a veľká spokojnosť aj po roku bývania