Je pravda, že mulčovanie borovicovou kôrou zastavuje rast rastlín?

  • 08.08.2020

Počula som, že mulčovanie borovicovou kôrou zastavuje rast rastlín, je to pravda? Ak je to tak, prečo sa používa na mulčovanie okrasných záhonov?

Je pravda, že mulčovanie borovicovou kôrou zastavuje rast rastlín?

Toto vám neviem teda potvrdiť, či má borovicová kôra takúto vlastnosť. Myslím si, že skôr nie ako áno. No ja som sa zasa stretol s poznatkom, že borovicové ihličie uvoľňuje látky, ktoré bránia klíčeniu mladých rastlín. Čo mi príde celkom logické, keďže vieme, ako to vyzerá v ihličnatom lese priamo pod veľkými stromami. Popravde, príde mi to aj oveľa pravdepodobnejšie ako hypotéza, že borovicová kôra zastavuje rast už dospelých, veľkých rastlín. Zjavne sa totiž počíta s tým, že aj kôra dokáže obmedziť rast klíčiacich rastlín, teda je dobrá ochrana proti prerastaniu burín. Preto sa používa na nastieľanie okrasných záhonov.

Samozrejme, nie je to stopercentná ochrana, ale určite ide o najlepšiu alternatívu na hutných, ťažkých pôdach, kde by textília mohla skôr uškodiť, ako pomôcť. Pravda, možno stojí za vyskúšanie aj to ihličie, ale nie každý je nastavený na vyššiu prácnosť či experimentovanie.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku