Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?

  • 15.05.2022

Sú rozdiely v pestovaní našej a ázijskej hrušky, alebo sa pestujú rovnako? Počul som tiež, že tým ázijským sa napríklad vyhýba hrdza. Je to tak?

ázijské hrušky

Rozdiely medzi pestovaním klasických európskych a ázijských hrušiek sú minimálne. U európskych odrôd musíme počítať s väčšou veľkosťou stromov, na druhú stranu i s dlhou životnosťou, čo platí v prípade použitia hruškového podpníka. Hrušky štepené na dulu sú menšie, ich životnosť je kratšia, ale zase skôr nastupujú do rodivosti.

Ázijské hrušky vo väčšine odrôd a variet vytvárajú menšie stromčeky, s menším rezom je ich možné udržať do 3 m, v prípade použitia duly ako podpníka môžu byť i menšie. Pri veľkej násade plodov je veľmi prospešná prebierka plodov, inak môžu byť pomerne malé. Ich prednosťou je, že zatiaľ relatívne odolávajú hrdzi hruškovej. Nemajú rady zamokrené a vlhké pôdy. Dajú sa pestovať i vo vyššie položených chránených polohách.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Stanko
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?