Viete správne rezať vajgelu? Urobte tak hneď po odkvitnutí!

  • 23.05.2019

Vajgela je v našich záhradách veľmi obľúbená vďaka veľkému množstvu kvetov a svojej odolnosti. Avšak časom, keď ju po výsadbe ponecháme pár rokov bez pozornosti, neraz prerastie miesto, kde je vysadená, a málo kvitne. Rez hneď po odkvitnutí tieto nedostatky odstráni.

Viete správne rezať vajgelu? Urobte tak hneď po odkvitnutí!

Pravidelný a intenzívny rez zároveň umožní pestovať vajgelu aj v naozaj malých záhradách. Hlavnou zásadou správnemu rezu tohto typu rastlín je odstránenie najstarších zdrevnatených konárov v čase, keď opadávajú odkvitnuté kvety. Staré konáre je potrebné odrezať čo najnižšie, celkom na báze kra. Ponecháme iba niekoľko mladých prútov, ktoré ešte nekvitli. Práve tie vyženú počas leta množstvo bočných výhonkov, ktoré na ďalšiu jar zakvitnú.

Viete správne rezať vajgelu? Urobte tak hneď po odkvitnutí!

Každoročný rez podporí rast silných mladých výhonov priamo od koreňov, čo zabráni drevnateniu a starnutiu kra, rednutiu v jeho spodnej časti a prinesie veľa kvetných pukov.

Ak budeme týmto spôsobom rezať všetky kry kvitnúce na jar, možno zistíme, že je v záhrade viac miesta, ktoré sa dá využiť na pestovanie iných rastlín, napríklad vysadíme viac cibuľovín, okrasných cesnakov alebo trvaliek.


Viete správne rezať vajgelu? Urobte tak hneď po odkvitnutí!

Ako rezať vajgelu?

Keď odkvitne

S rezom vajgely začneme v momente, keď zvädnú posledné rozkvitnuté kvety. Ak to nestihneme, máme čas až do cca polovice júla. Vhodnejšie je to však hneď po odkvitnutí, pretože sa celá sila kra sústredí do tvorby nových výhonov. Skôr ako začneme, ker si prezrieme, aby sme zistili, ktoré konáre sú najstaršie a najhrubšie.

Viete správne rezať vajgelu? Urobte tak hneď po odkvitnutí!

Najdlhšie skrátime na polovicu

Pomocou záhradníckych nožníc zrežeme najdlhšie drevité konáre asi na polovicu ich dĺžky, tesne nad novým výhonkom. Ker sa tým zmenší, vďaka čomu sa dostaneme do jeho vnútra a lepšie posúdime, ako to tam vyzerá.

Čo najbližšie pri zemi

Na odstránenie hrubých a starých konárov použijeme veľké záhradné nožnice s dlhými rúčkami. Konáre odrežeme čo najbližšie k báze kra.

Viete správne rezať vajgelu? Urobte tak hneď po odkvitnutí!

Dvojité a krížiace sa výhony

Záhradníckymi nožnicami odstrihneme vetvy a výhony, ktoré rastú dvojito, smerom dovnútra kra alebo sa krížia. Tento rez smeruje k vytvoreniu voľného miesta v strede kra.

Čo ponechať

Ponecháme 3 – 5 jednoročných prútov. Z nich vyrastie bočný obrast, ktorý budúcu jar rozkvitne. Ponecháme tiež niekoľko mladých a vitálnych tohtoročných výhonov, ktoré vyrastajú z bázy kra.

 

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade? Pekný živý plot môže rásť aj v zásaditej pôde. Vyberte si kry, ktoré odporúča Martin Čurda