Koleus – pestrofarebná žihľava, ktorá nepŕhli

  • 04.02.2022

Nenáročný, farebný, originálny – taký je koleus, ktorý pochádza z Afriky. Vďaka svojej nenáročnosti je izbovou, ale aj balkónovou rastlinou, ktorá môže byť i súčasťou záhradných záhonov. Nepotrápi začínajúceho záhradkára a poteší bohatým sfarbením.

Koleus

Ako pestovať koleus

Koleus, ľudovo známy skôr ako okrasná žihľava, miluje a potrebuje dostatok vody. Pri jeho pestovaní platí pravidlo, že čím viac vlahy mu doprajeme, tým výraznejším sfarbením sa nám odvďačí. Treba ho polievať tak, aby jeho substrát nebol nikdy suchý. Ak chceme dosiahnuť kríčkovitý vzhľad, zaštipujeme výhonky vyrastajúce smerom nahor. Zaujímavosťou je, že koleus kvitne práve vtedy, keď nemá dostatok výživy.

Rýchlo a ľahko sa rozmnožuje a preto je vhodný aj pre začiatočníkov. Páči sa mu na slnečných, ale aj poloslnečných miestach. Obľubuje pôdu bez vápnika a ocení ranné alebo večerné rosenie listov. Netreba ho však rosiť na priamom slnku.

Koleus netrápi pestovateľov takmer žiadnymi chorobami a škodcami. Odborníci sa domnievajú, že táto vlastnosť zrejme vychádza z toho, že jeho listy sú veľmi podobné žihľave. I túto rastlinu však môžu zriedka napadnúť vošky alebo roztoče, preto ju pravidelne kontrolujeme.

Koleusy - rôzne farby

Koleus žiari farbami

Žiari rôznymi farbami a môže mať až trojfarebné listy. Listy môžu byť v rôznych odtieňoch zelenej, fialovej, oranžovej, tmavočervenej, hnedej, a ružovej farby. Jeho farebnosť môžeme podporiť aj častým a výdatným hnojením.

Koleus s tmavšími listami dobre znáša tienisté miesta, preto ho môžeme vysadiť pod stromy. Rastliny s bledšími listami zasa uprednostňujú viac slnka.

Rozmnožuje sa ľahko

Rozmnožuje sa semenami na jar, alebo zo stonkových či listových odrezkov, ktoré zvyknú veľmi dobre a rýchlo zakoreniť. Odobraté odrezky vložíme do pohára s vodou. Po zakorenení ich presadíme do vhodného substrátu.

Ideálne je množenie vrcholovými odrezkami z prezimovanej rastliny. Odrezky odoberáme v januári alebo februári. Prezimovanú rastlinu treba tak či tak zostrihať, aby mohla vypustiť nové výhonky.

Koleus

Zimu vonku neprežije

Táto okrasná žihľava nemá rada chlad a vonku neprezimuje. Preto počas zimných mesiacov kvitne menej výrazne, farby sú bledšie ako počas leta. Bežná teplota na pestovanie je 18 až 20 °C, v zime okolo 10 až 15 °C. Treba si ho pred mrazmi presadiť do črepníka a zazimovať na svetlom mieste.

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Tagy: koleus | kvety

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie