Všetci poznáme ten nepríjemný pocit, keď sa ozve známy zvuk a nezadržateľne sa približuje k našej tvári. Podľa príznačného bzukotu je jasné, že je v izbe komár. Aká je jeho úloha v ekosystéme?
Komáre (Culicidae) sú drobný a krehký hmyz s jedným párom krídel. Vo svete je ich dosiaľ opísaných vyše 3 500 rôznych druhov, z ktorých žije u nás približne 50. Väčšina z nich je na prvý pohľad veľmi podobná a rozoznať ich dokážu len odborníci.
Nepríjemný zvuk vydávajú krídla, ktoré za letu kmitajú frekvenciou až 800 pohybov za sekundu. Hoci krídlami mávajú extrémne rýchlo, sú to oproti muchám a včelám pomerne pomalí letci. Neletia rýchlejšie ako 3 km/hod.
Bzukot krídel im slúži aj na komunikáciu. V čase párenia samce komárov bzučia výrazne vyššou frekvenciou, aby tak nalákali samice na párenie. Kým samice sú parazity cicajúce krv, samce sa živia prevažne nektárom a peľom na kvetoch.
Väčšina druhov je aktívna najmä po zotmení a v noci, prípadne vo vlhku a vyššom zatienení. Tak bránia vystaveniu svojho krehkého tela vysychavým podmienkam.
Nepríjemný bodavo-cicavý hmyz
Samice komárov hľadajú svojho hostiteľa pomocou čuchu, ktorým rozoznávajú vydychovaný oxid uhličitý. Vnímajú aj vyžarované telesné teplo a dopomáhajú si tiež zrakom. Po sadnutí na kožu využijú svoje bodavo-cicavé ústne ústrojenstvo.
U komárov došlo počas vývoja k premene hryzadiel a čeľustí na bodavý aparát, ktorým narúšajú povrch. Do rany vpúšťajú látky brániace zrážaniu krvi. Tá vychádza na povrch, kde ju vyciciavajú spodnou perou. Vycicajú zhruba objem 0,01 mililitra krvi, čo je pri ich veľkosti podobné, ako keby človek vypil obsah bežnej vane.
Krv potrebujú na tvorbu vajíčok
Krv potrebujú ako dôležitú výživnú surovinu na tvorbu vajíčok. To, že tvoria vajíčka, spoznáme aj na ich tele, keď sa nafúknuté červené telíčko premieňa postupne počas niekoľkých dní na biele.
Samica na jedno nacicanie dokáže vytvoriť od 150 do 350 vajíčok. V závislosti od druhu ich kladie priamo na povrch stojatej vodnej hladiny alebo do vlhkej pôdy. Vyliahnuté larvy sa vo vode živia mikroorganizmami, riasami i organickým odpadom.
Obdobie vývinu od vajíčka do dospelého štádia závisí od druhu. V optimálnych podmienkach, čo je vlhko a teplota 20 – 30 °C, môže trvať aj menej ako 10 dní. Dospelé samce žijú približne 10 dní, ich „polovičky“ aj viac ako mesiac, počas ktorého sú schopné až trikrát vytvoriť vajíčka.
Hniezdiská komárov
Absolútne bezbranné larvy komárov sú obľúbenou korisťou drobných rýb a iných vodných predátorov. Vo vyváženom ekosystéme sú ako dôležitá súčasť potravového reťazca pomerne úspešne prirodzene eliminované.
Masovejšie sa vyskytujú najmä v občasných vodách, ako sú mláky, stromové dutiny vyplnené vodou (dendrotelmy) a v okolí ľudských sídiel v rôznych predmetoch s vodou. Na záhrade sú to malé jazierka, sudy na vodu, vedrá a iné nádoby, prípadne nevhodne riešený odkvap.
V ideálnych podmienkach sa môže vyskytovať 50 až neuveriteľných 400 lariev na jeden liter vody. Hromada nepotrebných vecí schopných udržať dažďovú vodu sa tak ľahko stáva úspešným hniezdiskom komárov.
Dôležitá súčasť prírody
Hoci nám komáre strpčujú život, sú neoddeliteľnou súčasťou prírody. Vyskytujú sa v ohromných množstvách a pre mnohé živočíchy sú hlavnou zložkou potravy. Vo vodách sú im vďační najmä rybári, keďže sa ich larvami živí rybí plôdik.
Najväčšími predátormi dospelých lietajúcich komárov sú hlavne hmyzožravé vtáky – dážďovníky, belorítky a lastovičky. V čase hniezdenia dokážu požrať aj niekoľko tisíc komárov za jediný deň. Keďže tieto vtáky po zotmení nelietajú, v noci lovia komáre primárne netopiere. Jediný netopier dokáže počas noci požrať viac ako 3-tisíc komárov.
Rady biológa: Ako znížiť výskyt komárov
Adrián radí, ako znížiť výskyt komárov v našom okolí.
- Ak chcete obmedziť vývin komárov vo svojom okolí, zamedzte tvorbe rôznych vodných nádrží v záhrade – odstráňte staré kýble, vane či iné predmety neúmyselne zadržiavajúce dažďovú alebo zálievkovú vodu. Nádrže na vodu uzavrite poklopom. Tieto návyky skúste naučiť aj susedov, komáre totiž nepoznajú hranice pozemkov.
- Používate misky s vodou na napájanie živočíchov? Pravidelne ju meňte, aby ste zamedzili vývinu lariev.
- Keď máte v záhrade sudy s vodou, v ktorých sa zdržujú larvy komárov, môžete ich eliminovať naliatím tenkej vrstvy jedlého oleja. Ten spôsobí, že larvy prichytené o hladinu nebudú môcť dýchať. Alternatívou je na hladinu položiť vhodne vyrezaný kus polystyrénu, i ten zamedzí ich dýchaniu.
- V okolí bydliska podporujte iniciatívy za ochranu hniezdisk hmyzožravých vtákov a netopierov, sú najefektívnejšou biologickou ochranou proti komárom. Navyše, umelé hniezda je možné zakúpiť už aj na Slovensku a pripevniť ich o fasádu budov, či na strechu.
- Hoci sú kalamity komárov nepríjemné, spravidla trvajú len niekoľko dní až týždňov v roku. Plošné využitie chemických postrekov môže spôsobiť na prírode veľké škody, a preto sa už neodporúča. Vhodnejšie je na ich likvidáciu využiť prostriedky biologickej ochrany v podobe postrekov s obsahom baktérií (Bacilus thuringiensis israelensis). Označujú sa ako BTI prostriedky, skratku tvoria začiatočné písmená zmienenej baktérie.
- Ako pasívna ochrana funguje v okolí domu vysadiť suchomilné rastliny, napríklad levandule, pamajorány, dúšky a podobne. Komáre sa im vyhýbajú pravdepodobne nielen pre vôňu, ale i pre to, že je okolo nich sucho no a v suchom prostredí počas dňa neprežijú.
- Ak žijete v oblasti s ich vyšším výskytom, najistejšia pasívna ochrana sú siete na oknách, v záhrade moskytiéry.
- Odpudiť komáre by mali pomáhať aj éterické oleje, napríklad na báze citrusovej trávy, citronely, škorice, eukalyptu, prípadne rôzne zmesi.
- Chemické repelenty používajte podľa návodu. Pozor, ak máte citlivú pokožku! Repelenty s vyššou účinnou dávkou ju môžu dráždiť, zvlášť na slnku. Keď sa vrátite z prostredia, kde ste sa chránili proti komárom, je dobré si ich zo seba zmyť.
Text: Mgr. Adrián Purkart, PhD.
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, mate nejake overene tipy co na komare na terase? Prakticky sa tam neda v…